Yıpranmış Saçları Canlandırmak İçin 7 Öneri

Hepimizin saçları yıpranır. Buna bazen hava değişikliği, bazen saçlarımızı düzenli boyatmak, bazen çok sıcak suyla duş almak ya da fön uygulamak, bazen de stres sebep olur. Bu durum için çeşitli uygulamalar tavsiye edilir. Mesela saç tipimize uygun olan bir şampuanı kullanmak, duşlardan sonra saç maskesi ile saçlarımıza bakım yapmak, genellikle ılık suyla duş almak, saçlarımızı düzenli nemlendirmek ve tabii ki bol su içmek. Ama başta da dediğim gibi yine de saçlar yıpranabilir. Hele ki saçlarımızı uzatmak istiyor ve kestirmeyi düşünmüyorsak bu durum bir sorun olabilir. Peki, saçlarımızı canlandırmak için yapabileceğimiz şeyler yok mu? Keçe gibi görünümden kurtulamaz mıyız? Özellikle mevsim geçişlerinde saçlarımızın bakıma ihtiyacı var. Yıpranan saçları onarmak için etkili yöntemler var. İşte yıpranmış saçlar, özellikle saç uçları, için yapabileceklerimiz:

1- Saçların yıprandıysa saç işlemlerine biraz ara ver. Saçlarını kuruturken de fönü mutlaka uzaktan tut.

2- Saçları canlandıran doğal karışımlardan destek al. Zeytinyağı, sarımsak, E vitamini, Hindistan cevizi yağı saçlara iyi gelir.

3- Saç maşası ve saç düzleştiricileri saçları uzun vadede yıpratabilir. Bu işlemleri tercih etmemeye çalış.

4- Saç uçları için özel üretilen saç bakım yağlarını kullanabilirsin. Kırık ve yıpranan saç uçları saç uzamasını yavaşlatabilir.

5- Haftada bir ya da iki defa saç maskesi kullanman şart. Çünkü saçlarının ekstra neme ihtiyacı var.

6- Şampuan seçimin de saç tipine uygun olmalı. Kuru ve yıpranmış saçlar için olanını seçebilirsin.

7- İşte senin için bir saç maskesi tarifi:

Yarım avokadoyu, 1 yumurta sarısını, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı balı iyice karıştır. Saçlarına diplerden uçlara dek uygula ve saçlarını havluyla sar. Bu arada havluya fön makinesi tut. 20 dakika sonra da güzelce durula.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir