Zencefilin Faydaları Nelerdir?

Zencefil, Asya kökenli bir bitkidir. Türkiye’de yetişmemekle birlikte ülkemize dış pazardan getirilerek temin edilir.

Binlerce faydası olmasının yanı sıra, binler yıllık da bir geçmişi var. Zencefil, yaklaşık 5000 yıldan beri tıpta kullanılıyor. Bunca yıldır bünyemize sağlık katan bu faydalı bitkiyi günümüzde birçok şekilde bulabilmeniz de mümkün.

Zencefilin Yararları Nelerdir?

Hemen herkes için bir deva taşıyan zencefilin yararlarına gelecek olursak;

  • Ses kısıklığı ve öksürükle seyreden burun tıkanıklığı, soğuk algınlığı, grip gibi hastalıkların atlatılmasında yardımcı olur.
  • İçeriğinde bulunan gingerol adlı madde sebebiyle antikanser özelliği gösterir.
  • Sindirim sistemini düzenlemesi nedeniyle mide bulantısını azaltır. Aynı zamanda bağırsakları yumuşatarak kolay dışkılamayı kolaylaştırır.
  • Anti-enflamatuvar etkisi ile ağrı ve iltihaplar üzerinde azaltıcı etkisi bulunur. Bu sebeple osteoartrit tedavisinde de yardımcı olur.
  • Regl dönemlerinde adet sancısı azaltıcı etkisi bulunur.
  • Kan şekerini düzenlemesi nedeniyle insulin direnci tedavisi için kullanılır.
  • Solunum sistemini rahatlatması, bağışıklık sistemini de güçlendirmesi de genel olarak bireye katkıları arasında yer alır.

Zencefili Nasıl Tüketmeliyiz?

 Baştan söyleyelim; zencefilin en iyi eşlikçisi bal. İster suyunu kaynatın ister çayını yapın… Zencefil ve balın uyumu hem lezzet hem de sağlık yönünden oldukça iyi bir ikili olduklarının göstergesi.

Zencefil Çayı İçin;

İnce kabuğunu soyduğunuz 1 diş zencefili (1 çay kaşığına sığacak şekilde dilimleyerek)  bir su bardağı su ile 10 dakika kaynatarak tüketebilirsiniz. Tatlandırmak ve etkisini artırmak için 1 tatlı kaşığı bal veya 5-6 damla limon suyu eklenebilir.

Dikkat edilmesi gereken zencefil bitkisini günde 4 gr’dan fazla kullanmamaktır. Fazla tüketilmesi halinde midede irritasyon ve organlar üzerinde olumsuz etkileri bulunmaktadır.

Zencefil Suyu İçin;

Bir diş dilimlenmiş zencefili ve limonu (2 – 3 dilim yeterlidir) su dolu cam şişe ya da sürahi içerisine koyun. Bir gece boyunca bekletin. Ertesi gün hazırladığınız suyu içebilirsiniz. Ancak bu suyu bir gün içinde tüketin ve ertesi güne bırakmayın.

Zencefili tüketmek istediğiniz durumlarda öncelikle hekiminize danışarak var olan hastalık veya ilaç kullanımınız ile sorun oluşturmayacağının onayını almalısınız. En yakın sağlık danışmanınız olan eczacınıza da nasıl kullanacağınız ve etkileri hakkında danışabilirsiniz. Zencefil barındıran tüm takviyeler için de mutlaka eczacınıza danışın.

Her zaman sağlıkla kalmanız dileğiyle…

Ecz. Neylan Zırhlıoğlu

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir