Bebek odası için 10 tavsiye ?

1- Bebeklerin sevgiden sonra en çok ihtiyacı olan şey uykudur. Bu yüzden bebek odasının huzurlu renklerle boyanması gerekir. Mavi ve pembe böyle renklerdir.

2- Bebek mobilyalarının köşeli ve sivri olmaması hayati derecede önemlidir. Mümkünse yuvarlak hatlı ve yumuşak olan mobilyaları tercih etmelisin. Özellikle bebeklerin altına girebileceği ya da tırmanıp düşebileceği mobilyalardan kaçınmalısın.

3- Bebekler karanlık odalarda rahat etmezler. Güneş ışığını görebileceği bir pencere muhakkak olmalı. Bunun dışında gece için, çok fazla ışık vermeyen bir gece lambası kullanabilirsin. Çünkü fazla ışık olursa, bu sefer de huzursuzlanabilir.

bebek-odasi-icin-10-tavsiye_1

4- Bebek odasını; bebeğini korkutacak, yaşına uygun olmayan, mikrop tutan tüylü oyuncaklarla doldurmamalısın. Ve oyuncakları ulaşabileceği bir yerde olmalı.

5- Bebek odasında temizlik çok önemlidir. Odayı; silinmesi kolay, toz tutmayan, alerjik reaksiyona sebep olmayan eşyalar ve halılarla dekore etmelisin. Metal malzemelerden uzak durmalısın. Çünkü metal, bebeklerin uykusunu kaçırır.

6- Tahta yerine parke zemin tercih etmelisin. Çünkü parkenin silinmesi ve temizlenmesi daha kolaydır. Ayrıca bakteri barındırmaz.

7- Bebek karyolası, bebeğinin neredeyse tüm zamanını geçireceği bölge olacağı için çok önemli. Yatağın kenarları yüksek olmalıdır. Yatak karyolaya tam oturmalı, bebeğinin kolu ya da ayağı kenarına sıkışmamalıdır.

8- Bebek yatağı orta sertlikte, %100 pamuklu ve ortopedik olmalıdır. Yorganı çok ağır olmamalı, pratiklik açısından lastikli çarşaf ve yıkanabilir yatak koruyucu kullanmalısın.

9- Kışın bebek odasını havalandırmak zor olduğu için, hava temizleyici filtre kullanabilirsin. Duvara, bebek odasının sıcaklığını ölçebileceğin bir termometre monte etmeyi de unutma.

10- Bebek odasında bebeğinle ilgilenmen için mutlaka bir koltuk olmalı. Hem emzirirken de büyük kolaylık sağlar. Ayrıca odada olmadığın zamanlar için de bebek telsizi kullanabilirsin.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir