Dövmelerinizi Nasıl Güneşten Koruyabilirsiniz?

Yeni dövmenizi yaptırdıktan sonra heyecanla herkese göstermek isteyebilirsiniz. Ancak dövme yaptırdıktan sonra üzerinden belirli bir zaman geçmeden güneşe çıkmamanızda fayda var. Görünen bir yerde olmayan bir dövme bile güneş ışınlarına karşı hassastır, bu nedenle dövmenizi yaptırdıktan sonraki bakım işlemlerini ve dövme sanatçınızın tavsiyelerini dinlemenizde fayda var. Dövme yaptırdıktan sonra çok fazla güneşte kalmak dövmenizin solmasına ya da dövmenizin akmasına sebep olabilir.

Güneşin Dövmelere Etkisi

Güneşten gelen UV ışınları dövmelerinizin rengini soldurabilir. Dövmeleriniz cildinizin iki kat altında yer alsa da aradaki katman yeteri kadar güçlü bir filtre görevi göremeyebilir ve dövmenizin rengi ya da şeklinin bozulmasına sebep olabilir. Güneşe maruz kalan cildiniz ne kadar koyulaşırsa, aynı şekilde güneşe maruz kalan dövmeleriniz de o kadar solacaktır.

Yeni dövmeler ise kesinlikle güneşe karşı daha hassastır. Dövmeniz kabuklanmayı tamamlayana kadar açık yara olarak adlandırılır. Yeni bir dövme, aslında henüz iyileşmemiş bir yaradır ve eğer yara güneşe maruz kalırsa iyileşmiş bir ciltten daha fazla yanacağı için dövmeniz soyulabilir, çatlayabilir, kabarabilir veya solabilir.

Güneş Kremini Atlamayın

Dövmenizi güneşten korumak için öncelikle güneş kremini ihmal etmeyin. Güneş kremi, cildinizi kırışıklılar, güneş lekeleri, cilt kanseri gibi hasarlara karşı koruma görevi görür. Güneş kreminizi seçerken yüksek faktörlü ve geniş spektrumlu olmasına dikkat edin. SPF30-50 ve UVA/UVB ışınlarına karşı bir güneş kremi sizi diğer güneş kremlerine göre daha iyi koruyacaktır.

Dövmenizi Kapalı Tutun

Eğer yapabiliyorsanız, dövmenizi bir kıyafet ile kapayabilirsiniz. En azından dövmenizi yaptırdığınız ilk aylarda dövmenizi direkt güneş ışınlarından ne kadar uzak tutabilirseniz o kadar iyi! O nedenle bu süreçte güneşe çıkmanız gerekiyorsa ince bile olsa bir katman kıyafet ile dövmenizi koruyabilirsiniz.

Dövmenizi Kışın Yaptırın

Yeni ve hassas dövmenizi yaz boyunca güneş ışınlarından korumak için ekstra çaba harcamak istemiyorsanız dövmenizi daha az güneşe maruz kaldığımız ve daha kalın kıyafetler giydiğimiz kış aylarında yaptırmayı tercih edebilirsiniz. Böylelikle yaz aylarına geldiğinizde dövmeniz iyileşmiş olur.

Nemlendirmeyi Unutmayın

Cildinizi nemli tutmanız cildinizin nem bariyerini koruyabilmeniz açısından önemli bir etken. Bolca sıvı tüketerek ve cildinizi dışarıdan da nemlendirerek dövmenizin daha uzun süre yeni gibi kalmasını sağlayabilirsiniz.

Yazar: Irmak Peltekoğlu

Written by Pepapp

One Comment

Leave a Reply
  1. May I just say what a relief to find someone who actuallyunderstands what they are talking about on the internet.You certainly know how to bring an issue to light and make it important.A lot more people need to check this out and understand this side of the story.It’s surprising you aren’t more popular since you certainly havethe gift.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir