Hangi Vücut Tipine Hangi Kot Kalıbı Uyumlu?

Annelerimiz, teyzelerimiz, amcalarımız yani kısacası eski kuşak hep bi ikonik jeanlerden bahsederler. Hiç denk geldiniz mi? 

Kalıplarının mükemmelliğinden, kumaşların kalitesinden ve en önemlisi jeanin uzun ömürlülüğünden bahsederler. Mesela annem 25 yıl önce aldığı jeani saklıyor, bu normal mi???? Saklaması güzel de o jean nasıl onca yıl dayanmış da bugüne gelmiş asıl soru bu… 

Asıl sorumuzun cevabına gelirsek; DOĞRU FIT SEÇİMİ ve KALİTELİ ÜRETİM 😎 Çünkü bu ikisi olduğunda o jeanden hiç ayrılmak istemiyorsunuz, giydikçe giyesiniz geliyor. Zaten jeane hayat veren kumaş olan denim kumaşı, doğası gereği dayanıklı ve eskidikçe güzelleşen bir yapıya sahip. Biliyorsunuz ki, ilk jean, Amerika’da fabrikalardaki işçiler tarafından giyiliyordu. Siz düşünün dayanıklılığını.

Peki biz doğru jeanimizi nasıl seçeceğiz? 

Jean fitlerini yani kalıplarını en temelde 4 kalıp olarak inceleyelim. 

Skinny Fit

nesne içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Basensiz, düz vücut hatlarına sahipseniz Skinny Fit tercih edebilirsiniz. Düz vücut tipinizden hoşnut değilseniz, skinny fit ile kalçalı bir görünüm yakalayabilirsiniz çünkü vücudu saran kalıbıyla alt bacakları daha da ince göstererek kalçayi öne çıkaran bir görünüm yaratır. 

Vücudu saran bir kalıp olduğu için vücut detaylarını daha bi öne çıkarmaya meyilli bir kalıptır. Kalçası geniş ve  Kardashian tarzı giyinmeyi seviyorum diyenlerdenseniz incecik bacak ve geniş basen görünümünü bu fit ile elde edebilirsiniz ☺

kadın, kişi, zemin, bina içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Uygulanan özel dikiş teknikleriyle popoyu yuvarlaklaştırma ve kaldırma etkisi yaratıyor. Skinny fit jean. Ayrıca herkesin çok şikayetçi olduğu konu olan siyah jeanlerin renginin solması, bu jeande mümkün değil, yıkadıkça rengi solmuyor ☺

Görseldeki jean skinny fit e sahip, Push-Up Black modelidir.

Slim Fit

nesne içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Skinny giyinmeyi seviyorum ama öğle yemeğinden sonra bu jeanlerin göbeğimi sıkıp nefes almamı engellemesinden sıkıldım diyenlerdenseniz slim fit kurtarıcınız olabilir ☺

Skinny Fit e göre bir tık daha geniş kalıba sahip, alt bacak kısmı fazla sarmayan ve basenlere yapışmayan ve ön ağda potluk yapmayan kalıptır. Kilo problemi olan biriyseniz fazla dar jeanler ön ağ kısmında potluk yapmakla birlikte kan dolaşımını da engeller. Slim Fit ile bunu yaşama ihtimaliniz biraz daha düşüktür. 

Kısaca Slim Fit, vücudu sarar ama tayt gibi sıkı sarmaz. Günlük spor ayakkabıyla ve babetlerle kullanımlarda vazgeçilmez bir kalıptır. 

kişi, duvar, yer, bina içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Kahve atıklarından üretilen kumaştan yaptığımız jean. Görünürde diğer jeanlerden hiçbir farkı yok. Daha yumuşak ve elastikiyeti yüksek. Ayrıca diğer kumaşlara göre %200 oranında daha fazla hava alıyor. Vegandır. 

Görseldeki jean Slim Fit e sahip, Coffee Jean modelidir.

Straight Fit

nesne içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Bu kalıp da geniş basenlerinden şikayetçi olanların kurtarıcısı. Çünkü jean alt bacak kısmında daralmıyor, daha düz bir görünüm yaratıyor. Bu fit genelde yüksek bel olmakla birlikte eğer doğru giyilmezse boyu biraz kısa gösterme riski var. 

Straight fit ile upuzuun  ve orantılı bacaklı görünüme sahip olmak için, hafif topuklu bir ayakkabı ile kombinleyin ve bileklerin görünür olmasına dikkat edin. Bu kalıpta, eğer jeaninizin boyu biraz uzunsa, “annesinin jeanini giyip gelmiş” algısı olabilir ve boyunuz kısa gözükebilir, aman dikkat ☺ 

Yüksek belli straight fit jeanler candır çünkü yukarıdaki anlattığım uzun bacaklı görünme trickleriyle, bir de yüksek bele yakışır bir kısa bluz ile kombinlediğinizde upuuuzun bacaklı görünümü yakalayabilirsiniz☺

duvar, iç mekan, kişi, yer içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Doğru giyilmiş bir Straight Fit.

Üstündeki kürk tamamen denimden yapıldı. Yani hiçbir hayvana zarar verilmedi ve polyester gibi doğayı kirleten malzemeler kullanılmadı. Kullanılan Pamuk GOTS sertifikalı. Üretim aşaması ise sürdürülebilir ve ekolojik. %99 daha az su kullanılarak üretildi. 

Görseldeki jean Straight Fit e sahip, Blue Jeans 101 modeline aittir. 

Mom Fit

nesne, iç mekan içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Mom fit adı üstünde anne kalıbı olduğu için rahatlık biraz daha ön planda. Jeanin bel hariç diğer kısımları biraz geniş olduğu  ve yüksek belli olduğu için ince belli bir görünüm yaratır. Bacaklara doğru biraz daralır bu yüzden spor ayakkabılarla çok yakışır ☺ Basic tişörtlerle rahat bir günün kurtarıcısı olabilir. Ben topuklularla tercih ederim diyenlerdenseniz, crop bir bluz giymeniz daha iyi olabilir. 

kişi, duvar, bina, kadın içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Arka cep detayı ananas yapraklarından üretilen kumaş. Gelecekte deriye alternatif olan bir kumaş türüdür. Hayvanlara veya doğaya zarar vermeden üretilir. Vegandır. 

Görseldeki jean geniş kalıba sahip Wide Jean Pinatex isimli Karma Bleu jeanidir.

Biz Karma Bleu olarak, kadınların vücut tiplerini ve ihtiyaçlarını analiz ederek, mükemmel fiti bulmayı hedefleyen bir koleksiyon ürettik. Her kadının ihtiyacına karşılık verebilen, kalça yuvarlaklaştırma, kalça kaldırma, basen inceltme gibi dikiş tekniklerini kullanarak jeanler ürettik. Ayrıca jeanleriniz tek yıkamada mahvolmasın, harcadığınız para uçmasın diyeyse kaliteye biraz fazla önem verdik. Üretim felsefemizde olduğu gibi fiyatlandırmada da etik olmaya özen gösterdik dolayısıyla ürünün ederinden daha fazla bir fiyatlandırma yapmıyoruz. Kullandığımız kumaşlar BCI, GOTS, OCS gibi sertifikalara, etik üretim belgesine sahip ve ekolojik kumaşlar. Aksesuarlarımızın hepsi EcoMark sertifikalı ve bazıları bio materyallerden yapılmış, mısır nişastasından yapılan düğmeler de koleksiyonda mevcut. Üretim aşamamızda etik üretim felsefesi birincil önceliğimiz, yani ürüne kimin eli değdiği belli. Maaşları zamanında ödeyen, iyi şartlar altında çalışma ortamı sunan ve sosyal uygunluk kriterlerine uygun fabrikamızda üretim gerçekleştiriyoruz. Ziyaret etmek isteyen herkesi de ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz☺

Ayrıca modanın geleceğine inanıyoruz ve yatırımlarımızı bu alanda yapıyoruz. Geleneksel kaynaklardan alternatif kaynaklara geçiş yapacak olan bir moda geleceğine doğru gidiyoruz. Doğal kaynakları harcamayan, bakterilerden ve enzimlerden destek alınarak laboratuvarlarda üretimi yapılan kumaşları kullanıyoruz. Örneğin, Ananas yapraklarından ve posasından üretilen bir kumaş koleksiyonda mevcut. Kahve artıklarından yapılan kumaştansa jean ürettik. Bunları keşfetmek için internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz. 

https://www.karmableu.com/summer-shop/

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir