İngiliz Karbonatı ve 10 Faydası

Karbonatı hepimiz biliyoruz. Peki, İngiliz karbonatını biliyor muyuz? İngiliz karbonatının adı genelde alkali beslenmeyle birlikte geçiyor. Bu maddenin asıl adı ise sodyum bikarbonat. Hemen hemen her eczanede bulmak mümkün. Kimyasal olmadığı için yiyeceklerle birlikte de tüketilebiliyor. Zayıflamada, diş sağlığında, cilt bakımında, temizlikte oldukça etkili.

Nasıl kullanılır: Eğer içilecekse 1 sürahi suya 1 çay kaşığı katılıp karıştırılmalı. Gün içinde tüketilmeli. Eğer diş beyazlatmada kullanılacaksa diş macununa çok az dökülmeli. Eğer sivilce temizliğinde kullanılacaksa da yoğurda ya da limon suyuna karıştırılmalı. Sadece su ile cilt toniği olarak da kullanılabilir.

Bir de kısaca zararlı olabilecek yönlerine değinelim: Karaciğer hastalarına, tansiyon hastalarına, emziren kadınlara kesinlikle önerilmiyor. Yemeklerden hemen sonra tüketilmemeli ve 1 hafta düzenli kullanıldıysa 1 hafta mutlaka ara verilmeli. Yoksa baş ağrısı, mide yanması yapabiliyor.

Kullanıldığı her alanda büyük kolaylık sağlayan bu maddenin diğer yararlarına da şöyle bir bakalım.

1- Her şey gibi İngiliz karbonatı da tek başına zayıflatmıyor ama zayıflamaya yardımcı oluyor. Vücudun asit ve alkali dengesini sağladığı için metabolizmayı hızlandırıyor, yabancı ve zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlıyor. Yağ yakım sürecini hızlandırıyor.

2- Mide ekşimesi, mide yanması gibi problemleri hızla geçiriyor. Çünkü midede oluşan asitleri dengeliyor. Yemek yedikten sonra oluşan şişkinliğe iyi geliyor.

3- Vücudu birçok hastalığa karşı koruyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Özellikle meme kanseri başta olmak üzere birçok kanser türüne karşı da vücudu koruyor.

4- Spor yaptıktan sonra meydana gelen kas ve eklem ağrılarını hızla geçiriyor. Yani İngiliz karbonatını ağrı kesici olarak da kullanabilirsin.

5- Cildi temizliyor, arındırıyor ve beyazlatıyor. Bunun için bir pamuk yardımıyla suya karıştırılmış İngiliz karbonatını cildine uygulayabilirsin.

6- Saçların daha temiz ve daha canlı olmasını sağlıyor. Saç diplerini deri hastalıklarından koruyor ve bu hastalıkları iyileştiriyor. Bunun için İngiliz karbonatını şampuanına karıştırabilirsin.

7- İdrar yolu enfeksiyonlarının hızla iyileşmesine destek oluyor. Günde 1 sürahi İngiliz karbonatlı su ve yanında en az 1 sürahi de normal su içmelisin.

8- Antiseptik özelliği taşıyor. Yani iltihap ve yaralarda oldukça etkili. Böcek ısırmalarında oluşan kızarıklık ve şişkinliğe de iyi geliyor.

9- Dişleri temizliyor ve dişlerin beyazlamasına yardımcı oluyor. Dişlerde oluşan tabakaları ve bakterileri yok ediyor.

10- Koltuk altlarındaki koku ve terleme için kimyasal deodorantlar yerine İngiliz karbonatı kullanabilirsin. Bunun için İngiliz karbonatını suyla macun haline getir ve koltuk altlarına uygula.

Written by Pepapp

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir