Alkolü Azaltın, Sağlığınızı Arttırın

Alkol hayatınızda ne kadar yer alıyor? Vücudumuzdaki etkileri ve vücuttan atılma anına kadar harabiyetlerini biliyor musunuz ? Zararı çok faydası yok demek bir yere kadar çünkü artık kokteylilerde bile alkol var. Aldığımız alkolün sınırını belirleyebiliriz. Böylece eğlenceden geri kalmazken sağlığımızı da kontrol altına almış oluruz.

Akdeniz diyetlerinde yazan klasik 1 kadeh kırmızı şarap ögütleri çok eskide kaldı. Alkollü içecek tüketimi yıllar geçtikçe artıyor. Karaciğer yağlanması, pankreas iltihabı bir yana bağımlılık tehditi hayatınızı tehlikeye atabilir.

Alkolün vücudumuzdaki hikayesi şöyle gerçekleşir ; kullanım sonrası bir kısmı mideden kan dolaşımı ile emilir. Kalan büyük kısım ise bağırsaklara gider. Karaciğerde ayrılan moleküller sayesinde ise nefes yardımıyla atılmaya çalışılır. Ancak damarlarda ki kan dolaşımı beyne ve tüm vücuda yayılır. Alkol sonrasında yapacağımız küçük değişiklikler hayatımızı kurtarabilir. Küçük değişiklikleri uyguladığımızda sağlığımız tehlike altına girmemiş olur.

Alkolü Dengelemek İçin İpuçları;

  • Bardak büyüklüğünüzü değiştirin; gereksiz kalori ve aşırıya kaçan alkol tüketiminiz, farketmeden azaltmış olacaksınız.
  • Alkol sıvı kaybına yol açar. Günlük 8-10 bardak su içmemiz gerekirken, alkol sonrası 12-13 bardak su tüketmeliyiz.
  • Ertesi sabah kahvaltınızı hafif tutun. Yeşil yapraklı sebzeler sayesinde güne süper başlayabilirsiniz. Ispanak, maydanoz veya brokoli gibi sebzeleri muz ile birleştirerek katı sebze sıkacağı ile hazırlayın. Hazırladığınız detox suyu ile kahvaltınızı bitirin. Kahvaltı sonrası 1 bardak yeşil çay için ve banyoya girin.

*Gece boyunca kendinize sınır çizin ; kaç bardakta neler olabileceğinizi en iyi siz bilirsiniz.
Kendinize en uygun alkol tüketimini sınırlayın. 2 kadehten sonrası size iyi gelmiyorsa aşmayın.

  • Son olarak öğün atlamayın. Gece alkol kullanmayı düşünüyorsanız; akşam öğün geçiştirmek seçenekler arasında olabilir ancak bu yapılmaması gereken en önemli unsurlardan.

Hepimiz geleceğimizi garanti altına almak isteriz. Eğlenceden geri kalmamak için hafta içi veya sonu eğlencelerinizde hafif kokteyli alkolleri seçmeye çalışın.

Eğlenirken sağlınızdan olmayın.

Yazan: Burcu Bayrakçı

Written by Pepapp

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments