Kim Demiş Regl Dönemlerinde Bunları Yapamazsın Diye?

Sağlıklı bir kadın menopoz dönemine kadar düzenli olarak regl oluyor. Belki regl olduğumuz ilk günden beri çevremizdeki bazı insanlar “regl döneminde denize giremezsin, duş almak tehlikelidir” gibi bir sürü dayanağı olmayan şeyler söylüyor. Kulaktan kulağa yayılarak bugüne kadar gelmiş ve yanlış bilgilenmemize sebep olmuş bu bilgilerin doğrularını çevrendeki diğer kadınlara anlatmaya ne dersin?

  • Regl olduğunda denize/ havuza giremezsin

Söylenenin aksine regl olduğunda denize/ havuza girebilirsin. Pedler suyu emebildiği için menstural kaplar ve tamponla rahat bir şekilde denize/ havuza girebilirsin. Üstelik bunlar suyun rahminin içerisine girmesine de izin vermez. Üstelik yüzmek ağrılarına da iyi gelir.

  • Reglken içki içmek reglinin düzensizleşmesine sebep olur

  Bu da sanılanın aksine yanlış bir bilgidir. Tabii ki yüksek miktarda alkol kullanmak sadece regl dönemini değil hayatımızın her alanını olumsuz etkiler ancak regl döneminde içeceğin bir kadeh şarap ya da kokteyl menstruasyon evresine zarar vermez.

  • Regl döneminde duş almamalısın

  Kim demiş reglken duş alınmaz diye? Reglken duş almanın enfeksiyon oluşturabileceğine inananlar bile varmış! Regl açık bir yara değil ki su temasında enfeksiyon kapasın. Hatta ılık suyla alacağın bir duş kramplarına iyi gelebilir. Yine de kendini rahat hissetmiyorsan menstural kap ve tampon kullanabilirsin.

  • Regl döneminde spor yapamazsın

Bu da regl dönemiyle ilgili en büyük efsanelerden biri. Bu dönemde yapacağın egzersizler yine yüzmek gibi kramplarına da iyi gelir. Hatta PMS ve regl dönemi için özel yogalar ağrılarını azaltmaya çok yardımcı olur.

  • Tampon kullanmak sağlıksızdır

  Bu konuyla ilgili endişeler de yersizdir. Genelde insanlar tamponun kanamaya engel olacağı düşüncesidir ancak tamponlar doğru kullanıldığında kanamaya engel olmazlar. Hatta doğru yerleştirilirse uzun saatler kullanılabilir ve sızıntıyı engeller.

  • Adet kanı pis kandır

   Adet kanı kesinlikle pis kan değildir, rahimden gelen kan ve endometrium tabakasına ait doku parçalarından oluşur. Sağlıklı bir kadın düzenli olarak regl olur ve bu söylentiler yüzünden kendinden ve döngünden iğrenme canım.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir