Özgür Ruhlu Kadınların Mutlaka İzlemesi Gereken 16 Film

 

1 ) Frida (2002) IMDb Puanı: 7.4

frida

Ressam Frida Kahlo’nun karışık ve uzun süreli evliliği, yasak ilişkisi, tutkuları, kadınlarla olan provakatif ve romantik ilişkilerine tanıklık etmeye hazır olun! Üstelik Chavela Vargas’ın La Llorna’yı yorumlamasına hayran olacaksınız. Başına gelmedik şey kalmayan Frida’yla beraber hayatınızda latin rüzgarları esmeye başlayacak.

 

2 ) The Sheltering Sky (1990) IMDb Puanı: 6.8

The Sheltering Sky

Şebnem Ferah ve Teoman’ın ‘iki yabancı’ şarkısına konu olmuş müthiş bir Bertolucci filmi ile ruhunuzu yolculuğa çıkarmaya hazır mısınız?

Afrika topraklarında, sahra çölünde, bir kadının tehlikeli, erotik ve egzotik deneyimlerini izlerken varoluş sorgulamalarına tanık olacaksınız. Ve en sonunda “Hayatınızı derinden etkilemiş bir öğleden sonrayı, daha kaç kez anımsayabilirsiniz?” sorusuyla başbaşa kalacaksınız.

 

3 ) 8 Saniye (2015) IMDb Puanı: 6.6

8 Saniye

Gerçek bir yaşamdan uyarlanan filmin başrol oyuncusu, kendisi! Sürprizlerle dolu olan, özgürlüğünün peşinden koşan Türk adetlerine karşı duran, spirütüel, nefis bir film sizi bekliyor.

 

4 ) Brooklyn (2015) IMDb Puanı: 7.5

Brooklyn

İrlanda’dan Amerika’ya uzanan hikayede; bir kadının ikilemleriyle, aşkıyla ve memleket özlemiyle dolu, kendi benliğini kıran, sınırlarını zorladığı nefis bir film. 1950’lerin dönem kıyafetleriyle, Brooklyn şehri ve müzikleri ile içinizi ısıtacak.

 

5 ) Suffragette (2015) IMDb Puanı: 6.9

Suffragette

Kadın olmanın hikayesini izlemeye hazır mısınız?

Suffragette, İngiltere’de kadınların toplumsal kalıpları kırarak, ailelerine rest çekerek, özgücünü diğer kadınlardan alıp; çalışma koşulları, kişilik hakları ve oy hakkı mücadelesi verdiğini anlatan müthiş bir film. Tarihin çıplaklığı, büyük bir incelikle anlatılmış. İyi seyirler!

 

6 ) Der Baader Meinhof Komplex (2008) IMDb Puanı: 7.4

Der Baader Meinhof Komplex

Alman RAF örgütünün 60’ların sonu 70’lerin başında hüküm sürdüğü dönemdeki olaylar silsilesini anlatıyor Der Baader Meinhof. Fakat bizi ilgilendiren, gazeteci Ulrike Meinhof’un sakin ve dingin bir aile yaşamı varken RAF örgütüne katılışı ve sonrasında gelişen aksiyon dolu olaylar! Özgür ruhlu bir kadın olan Ulrike’nin düşüncelerinin ve hayallerinin peşinden gidişinin hikayesi ne kadar gerçeklik taşıyor bilinmez ama siz yine de mutlaka izleyin!

 

7 ) Ida (2013) IMDb Puanı: 7.4

Ida

Rahibe olmaya karar veren Anna’nın, yahudi olduğunu öğrenmesiyle hayatı tepetaklak olur. Teyzesiyle geçirdiği birkaç gün onun için bir dönüm noktası olacaktır. Anna’nın iradesi onu nereye götürüyor, içsel yolculuğuna şahit olmaya hazır mısınız?

 

8 ) Sex and the city 2 – IMDb Puanı: 4.3

Sex and the city 2

IMDB puanı sizi yanıltmasın! Oldukça renkli, eğlenceli bir film. Newyork’tan dünyanın en egzotik, en gizemli yerlerinden birine tatile giden dört kadının serüvenine hazır mısınız? Geleneksel rollerinden sıyrılmak isteyen güçlü ve sorgulayıcı kent kadınlarının serüveni sizi de içine çekecek.

 

9 ) Thelma and Louise (1991) IMDb Puanı: 7.4

Thelma and Louise

Feminist filmler arasında belki de en çok adını duyurmuş olan bu film döneminden günümüze kadar bir çok tartışmaya sebep olmuştur. Thelma sıkıcı hayatından bunalan bir ev hanımı, Louise ise bir rutini yaşamayı sürdüren bir garsondur. Film ikilinin beraber çıktığı bir haftasonu yolculuğu ile başlar. Kadın kadına yapılan bu yolculukta bakın Thelma ve Louise’in başına neler gelir.

 

10 ) Chocolat (2000) IMDb Puanı: 7.3

Chocolat

Yalnızca bir aşk filmi gibi gösterilse de sanılanın aksine, Chocolat, dönem ahlak ve din anlayışına, kadının hayattaki başarısına olan bakışa yapılmış bir eleştiri niteliği taşıyan sıcacık bir film. İçinde çikolata, kadın, özgürlük ve aşk olan bir film nasıl kötü olabilir ki?

 

11 ) Mustang (2015) IMDb Puanı: 7.6

Mustang

Türk sinemasının son dönem filmlerinden en çok ses getirenler arasında Mustang. Hala izlemediyseniz bence hemen izlenecekler listenize alın. Olumlu, olumsuz bir çok eleştiri alan filmi; kimileri, batı sinemasına hitaben çekilmiş aşırı oryantalist bir iş olduğunu düşünürken kimileri Anadolu topraklarına yapılan yalın ve başarılı bir gözlem olarak değerlendiriyor. Bakalım siz neler düşüneceksiniz?

 

12 ) La Mome (2007) IMDb Puanı: 7.7

La Mome

Sırada bir biyografi var. Edith Piaf Fransız toplumunun en çok gurur duyduğu, yerlere göklere sığdıramadığı değerli sanatçılardan biri. La Mome, kaldırım serçesi olarak anılan Edith Piaf’ın hayatını, bir sanatçı olmak yolunda yaşadığı zorlukları gözler önüne seren bir film. Umarım seversiniz.

 

13 ) Temple Grandin (2010) IMDb Puanı: 8.4

Temple Grandin

Temple Grandin de tıpkı La Mome gibi tarihe adını yazmış bir kadının biyografisi. Film, ismini bu güçlü kadının kendisinden alıyor. Otistik bir kadın olan Grandin’in veterinerlik tarihini etkileyecek devrim niteliğindeki fikirlerini anlatan film, bence kesin en sevdiğiniz filmler arasında yerini alacak. Pepapp söylemişti dersiniz.

 

14 ) Persepolis (2007)  IMDb Puanı: 8.0

Persepolis

Marjane, mutlu bir aileye sahip bıcır bıcır İran’lı bir küçük kız. Marjane’ın tek şanssızlığı, tıpkı onunla aynı dönemi paylaşan insanlar gibi İran’daki İslami Devrime denk gelmiş olması. Bir dönem düşünün hüzünlü olduğu kadar sarkastik. İşte karşınızda Persepolis, animasyon metoduyla anlatılmış harika bir hikaye. Favorileriniz arasına gireceğine garanti veririz.

 

15 ) Coco Before Chanel (2009) IMDb Puanı: 6.7

Coco Before Chanel

Chanel’i duymayan yoktur! Peki ya bu markanın arkasındaki başarı hikayesini kimler biliyor? Eğer modaya ilginiz varsa, kadın savaşçıları izlemeyi okumayı ve seviyorsanız, alın size tarihten bir kahraman daha: Gabrielle Chanel! Onun hikayesi izlemeye değer.

 

16 ) Changeling (2008) IMDb Puanı: 7.8

Changeling

Türkçeye ‘Sahtekar’ olarak çevrilen Changeling, Christine Collins’in oğlunu bulma çabasını anlatmaktadır. Bu savaşı yalancı medya ve yoz polis teşkilatını karşısına alarak tek başına veren bir kadın kahramanın hikayesini izlemeye hazır mısınız?

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir