10 Adımda Göz Altı Morluklarına Veda

Yoğun tempolu günlerin ardından aynaya bakmaya korkuyorsun. Çünkü göz altındaki o Lord Valdemort morlukları seni bekliyor olabilir. Çok fazla uyuyamadın ve ertesi gün toplantın var. Bu durumda aynalar ve patronlar korkulu rüyan olabilir. Randevun var ama bir gece önceden geç saatlere kadar çalışman lazımdı. Ve sürpriz! Yine o morluklar! Göz altı morlukları stresli, yorgun, yoğun olduğumuz dönemlerde; yeterince dengeli beslenemediğimizde, az su içtiğimizde ya da uyuyamadığımızda ortaya çıkabilir. Bu durumda da bizi halsiz ve bitkin gösterebilir. Zaten sağlıklı bir yaşamın habercisi de değildir. Çünkü bazen de aşırı tuz tüketmek, demir eksikliği, alerji, böbrek ya da karaciğer hastalığı anlamına gelebilir. (Böyle durumlarda, göz altı morlukları dışında başka belirtiler de varsa, doktora görünmek en doğrusu.) Fakat 10 adımda göz altı morluklarını karanlık tarafa yollamamız mümkün. Hadi başlayalım!

1. Adım: Bol bol su içmelisin. Vücuda giren su, toksinlerin dışarı atılması anlamına gelir. Günde en az 2 litre suyun iyi gelmediği bir şey yok gibi.

2. Adım: Aşırı makyajdan, kalitesiz makyaj ürünlerinden, makyajla uyumaktan kaçınmalısın.

3. Adım: Cildini sabah-akşam mutlaka nemlendirmelisin. Bunun için nemlendirici bir krem kullanabileceğin gibi salatalığı doğrayıp yüzüne de koyabilirsin.

4. Adım: Cildinin hava alması çok önemli. Kısa yürüyüşler, nefes egzersizleri, sigara içilen ortamlardan uzak durmak, bulunduğun ortamı havalandırmak bu konuda etkili olabilir.

5. Adım: Düzenli ve sağlıklı beslenmeli, bol bol C ve D vitamini tüketmelisin.

6. Adım: Alkol, sigara ve fazla kahve cildi yıpratır ve yorgun bir görünüme sebep olur. Bunlara dikkat.

7. Adım: Günde en az 7 saat uyuman gerekir. Çünkü düzensiz bir uyku göz altında morluklara ve torbalara neden olur.

8. Adım: Göz altlarına buzla kompres yaparak, morlukları azaltabilirsin. Buz küplerini beze sar ve dairesel hareketlerle göz altlarına uygula.

9. Adım: Önceden demlenen ve soğuyan çay poşetlerini 10-15 dakika göz altlarında bekleterek morlukları azaltman mümkün.

10. Adım: Gün içinde gözlerini mutlaka dinlendirmelisin. Gözlerini bir süre kapalı tutmak işe yarayacaktır. Bu sırada üstlerine çiğ patates dilimleri koyarsan daha da etkili olur.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir