MinnoşMinnoş BayıldımBayıldım

10 Adımda Pasparlak Saçlar!

Denizlere gidildi, güneşlerin altında kalındı, saçlar yıprandı, boyalar aktı. Şimdi bakım zamanı!

1- Duşa girmeden önce saçlarına zeytinyağıyla masaj yap, 15-20 dakika kadar bekle ve duşa gir. Saçlarını güzelce yıka ve durula. Duştan çıktıktan sonra saçlarının ipek gibi olduğunu fark edeceksin.

2- Banyo sırasında durulama suyuna biraz elma sirkesi ekle. Saç diplerine masaj yaparak uygula. Bu yöntem hem saçlarını parlaklaştıracak hem de kepek, kaşıntı gibi problemlere iyi gelecek.

3- Saçlarını her gün şampuanlama. Çünkü saçların doğal yağına ihtiyacı var. Bu, saçları nemli ve sağlıklı tutar. Kuru şampuanlardan da uzak durmaya çalış. Çünkü gözenekleri kapatır.

4- Saçlara çok fazla ısı vermek saç diplerini kurutur ve kırıklara neden olur. Bu yüzden saçlarına çok fazla fön uygulamamaya dikkat et. Banyo esnasında saçları çok sıcak suyla yıkamak da zararlıdır.

5- Saçların parlak olması için beslenme de çok önemli. Vitaminini almalı ve bol bol su içmelisin. Düzensiz beslenme de saçlara iyi gelmez.

6- Parlak saçlar için haftada 2 kez uygulayabileceğin doğal yağlar var. Badem yağı, argan yağı, Hindistan cevizi yağı gibi. Eğer bu yağları saç uçlarına uygularsan kırıklara, diplere uygularsan dökülmelere engel olursun.

7- Saçlarına maske uygulamaları da yapabilirsin. Mesela avokado, yoğurt, yumurta gibi besinler saçlara çok iyi gelir. Bunları banyolardan önce uygulayabilirsin.

8- Şampuan ve saç kremi seçimi de saçlar için oldukça önemlidir. Her zaman saç tipine ve cildine uygun şampuanları tercih etmelisin. Şampuan ve saç kremi de ayrı olmalı.

9- Duşlardan sonra saçlarını kurutmak için havlu ya da tişört kullan. Gerekmedikçe yüksek ısılı kurutma işleminden uzak dur. Saçların ıslakken tarama ve toplama. Bu saçlarını yıpratabilir.

10- Bir de sana banyodan sonra saçların nemliyken uygulayabileceğin doğal bir saç serumu tarifi vereyim: 1 litre sütü kaba dök. Oda sıcaklığında 1 gün beklet. Daha sonra ekşiyen sütü kaynat, lor olsun. Bir tülbent yardımıyla süz. İçine limon suyu ekle ve ısıt. Sonra da saçlarına uygula.

Written by Pepapp

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments