10 Adımda Sivilce İzlerine Veda!

En az sivilce kadar rahatsız edici bir diğer şey de sivilce izleridir. Sivilcelerden kurtulduktan sonra bir de bu lekeleri yok etmenin yollarını ararız. Fondötenle kapatmak ise geçici bir çözümdür. Peki, neden sivilcelerden sonra iz kalır? Bir kere sivilcelerin elle patlatılması bu problemin ilk ve ana sebebidir. (Her yerde sivilceleri patlatmayın diye boşuna uyarmıyorlar.) Düzenli cilt bakımı yapmamak (özellikle yağlı ciltler için) da ciddi bir sebeptir. Yanlış cilt tedavisi yöntemleri, kullanılan ilaçlar, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, hormonal durumlar, stresli yaşam da buna sebep olabilir. En kötüsü de bu izlerin zaman içinde cilt kanseri gibi ciddi problemlere yol açabilecek olmasıdır. Bunun için her şeyden önce cildimizi temiz tutmalı; cilt tipimize uygun, alerjik etkisi olmayan, kaliteli ürünleri kullanmalı; dışarı çıkarken güneş kremi sürmeli; düzenli uyumalı; bol su içmeli ve sağlıklı beslenmeliyiz. Ve kesinlikle sivilcelere dokunmamalı, onları kaşımamalı ya da sıkmamalıyız. Bakalım başka neler yapabiliriz.

1- Bir pamuğa elma sirkesi damlat ve yüzüne sür. Akşamdan sürersen daha etkili olabilir. Sabah uyandığında yüzünü yıka ve nemlendir.

2- Karbonatı bir miktar suyla karıştır, macun kıvamına geldikten sonra sorunlu bölgeye uygula. 10 dakika bekledikten sonra da yüzünü ılık suyla yıka.

3- C vitamini içeren meyve ve sebzeler (mesela limon ya da maydanoz gibi) cildin kolajen üretmesini sağlar. Sivilce izlerinin üstüne bir pamuk yardımıyla uygula.

4- Sivilce lekeleri için yoğurt da oldukça etkilidir. Maske olarak uygula. 20 dakika bekledikten sonra da ılık suyla yıka.

5- Salatalık, sivilcenin cilde verdiği zararı azaltır. Salatalığı rendeleyerek ya da dilimleyerek kullanabilirsin. 30 dakika bekledikten sonra temizle.

6- Toz şeker ciltte peeling etkisi yapar. Yüzünü yıkadıktan sonra nemli cilde uygula ve 20 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıka.

7- Bal, sivilceler için doğal bir tedavi yöntemidir. Sivilce izlerine de iyi gelir. Balı doğrudan cildine uygula ve 30 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıka.

8- Sabah-akşam yüzünü gül suyuyla yıkamak da cildine iyi gelir. Gül suyundan sonra cildini yıkamana gerek yok.

9- İçindeki yoğun nişasta sayesinde patates cilt problemlerine iyi gelir. Patatesin suyunu çıkarıp, yüzüne sür ve 20 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıka.

10- E vitamini bakımından zengin olan Hindistan cevizi yağı sivilce izlerini yok etmede etkilidir. Biraz ısıtarak cildine uygula. 1 saat bekledikten sonra da temizle.

 

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir