10 Adımda Topuklu Ayakkabı Giyme Kuralları

Topuklu ayakkabılar ayakları çok şık ve zarif gösteriyor, değil mi? Hem kıyafetler de topuklu ayakkabılarla tamamlanınca daha bir güzel görünüyor. Ama topuklu ayakkabı giymek her kadın için o kadar da kolay ve sevilesi bir deneyim değil. Çoğumuz topuklu ayakkabı giydiğimiz gün yanımızda yedek spor ayakkabılar taşıyor, fazla hareket etmemeye çalışıyor ve günün bir an önce bitmesi, eve gidip ayakkabıları çıkarmak için can atıyoruz. O topuklar, bir saatten sonra eziyete ve bir süre sonra da sağlık problemine dönüşüyor. Aslında birkaç doğru adımla topuklu ayakkabı giymek işkence olmaktan çıkıp, keyif haline gelebilir. Sen de topuklu ayakkabı giydiğinde Pisa Kulesi gibi görünüyor, yürürken sağa sola yalpalıyor, ayakkabıyı çıkarınca mosmor ayaklardan şikayet ediyorsan bu adımlar tam sana göre:

Adım 1: Eğer topuklu ayakkabılardan vazgeçemiyorsan öncelikle ayağına uygun formda bir ayakkabı almalısın. Yani ayakkabının genişliği ve uzunluğu tam ayağına göre olmalı.

Adım 2: Topuklu ayakkabı alışverişini şişen ayaklarla yapmak daha mantıklı. Çünkü nasılsa gün içinde ayakların şişecek ve akşam üstü neredeyse 1 numara büyümüş olacak. Bu durumda yanlış bir ayakkabı aldıysan ayaklarını sıkabilir.

Adım 3: Topuk için 6-10 cm arası idealdir. 15 cm biraz zorlarken, platform topuklar daha kolay yürümeni sağlar. Bu ölçülere dikkat.

Adım 4: Topuklu ayakkabıyı ayakta deneyerek almalı ve iki ayağına da giyerek kontrol etmelisin. Eğer ayağın öne doğru kayıyorsa o ayakkabı sana uygun değil demektir.

Adım 5: Topuklu ayakkabıyla bütün gün ayakta durmak hem iskelet yapına hem de bacak kaslarına zarar verir. Acıyan ayaklar moralini de bozar. Bu yüzden arada bir oturup dinlenmekte fayda var.

Adım 6: Mutlaka dimdik durmalı, yürürken önce topuğu sonra tabanı basmalısın. Merdiven inip çıkarken ise yüzeye tüm ayağınla basmalısın. Birkaç denemeden sonra alışacaksın.

Adım 7: Topukların sağlam olması da çok önemli. Kaymayan malzemeden yapılmalı ve güçlendirilmeli. Ayrıca ayakkabının tabanının da ortopedik olması yürümeni kolaylaştırır.

Adım 8: Topuklu ayakkabı giydiğinde ayak tırnaklarının yeterince kısa olmasına dikkat et. Böylece baskı ve dolayısıyla ağrı yapmamış olurlar.

Adım 9: Bu ayakkabı sonradan açılır düşüncesiyle ayakkabı alma. Satın aldığın ayakkabı o sırada ayağına tam oturmalı ve ayağın içinde rahat etmeli.

Adım 10: Topuklu ayakkabı giydiğin günün akşamı eve geldiğinde ayaklarına mutlaka masaj yap. Ayaklarını ılık su dolu bir kapta da dinlendirebilirsin.

Bonus: Topuklu ayakkabıyla daha rahat yürümek için taş, halı, kaldırım gibi çeşitli yüzeylerde deneme yapabilirsin. Evin içinde 2-3 saat topuklu ayakkabıyla hareket edebilirsin.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir