10 Adımda Yazın Saç Bakımı

Saçlarımızın her zaman dolgun, parlak ve havalı olmasını isteriz. Çünkü günümüz nasıl geçerse geçsin saçımız iyi görünmeli. Bundan daha moral verici, daha iyi hissettiren çok az şey var. Tabii boya merakımız, duş alırken yaptığımız birtakım yanlışlar, güneşin kavurucu etkisi, kirli hava, sigara gibi faktörler saçlarımızı olumsuz etkileyebiliyor. Bazı günler sönük ya da yağlı görünen, sağlıksız ve iddiasız saçlarla günü geçirmek zorunda kalabiliyoruz. Özellikle de yazları saç bakımı ekstra bir mesai istiyor. Saçlarımızı hem güneşten hem de denizden korumamız gerekebiliyor. Aksi takdirde hem biz yıpranıyoruz hem de saçlarımız yıpranıyor. Hadi, seninle yazın saç bakımımız için neler yapabileceğimize bir bakalım. Biz kumsalın, havuz kenarının tadını çıkarırken saçlarımız da canlılığını ve ışıltısını korusun. Bu yaz yine göz kamaştıralım.

1- Saçlarını her zaman yüksek ısıdan korumalısın. Fön, maşa gibi etkenler zaten zararlıyken bir de güneşin direkt teması, saçlarına iki kat zarar verebilir. Bunun için şapka ya da koruyucu ve onarıcı saç bakım ürünleri kullanabilirsin.

2- Yaz mevsiminde olduğumuz için sık sık duş alıyoruz. Ama aslında saçları her gün yıkamak o kadar da sağlıklı bir hamle değil. Çünkü bu alışkanlık saçın doğal yapısını ve nemini kaybetmesine sebep oluyor. En iyisi saçları gün aşırı yıkamak.

3- Çok sıcak suyla duş almak saç köklerine zarar verebilir. Ilık suyla saçlara masaj yaparak yıkamak en güzeli. Duştan sonra da saçlarını havluya sarmak yerine nemini aldır. Çünkü havlu saçları çekerek, kopmasına neden olabilir.

4- Saç yapına uygun bir şampuan ve bakım kremi kullanmalı, onarıcı serumların gücünden yararlanmalısın. Bu ürünler saçlarına hem hareket hem de canlılık katacak.

5- Doğal yağlar da saç bakımında işine bir hayli yarayabilir. Mesela Hindistan cevizi yağı, avokado yağı, badem yağı, Hint yağı ve zeytinyağı gibi. Elma sirkesi, avokado maskesi, bal maskesi gibi uygulamaları da es geçmeyelim.

6- Saçları sağlıklı yapan en temel ve klasik yöntemlerden biri de kırıklarını aldırmaktır. Saçlarının kısalmasını istemiyor olabilirsin ama uzaması için de mutlaka düzenli olarak uçlarından aldırmalısın.

7- Beslenme de en az diğer maddeler kadar önemli. Çünkü saçın güçlü ve sağlıklı olmasını sağlıyor. Bu konuda ne yapmalısın? Bol bol su içmeli, vitaminleri öğünlerinden eksik etmemelisin.

8- Demir eksikliği saçların canlılığını kaybetmesine, dökülmesine ve saçlarının sağlıksız görünmesine neden olur. Demir içeren gıdaları düzenli olarak tüketmeli, Omega-3 yağını almayı da ihmal etmemelisin.

9- Bazı alışkanlıkları tekrar gözden geçirmende fayda var. Mesela saçlarını sık sık, özellikle de duşlardan sonra ıslakken taramamalısın. Çünkü bu işlem saçlarının kırılmasına ve kopmasına neden olabilir. Saç boyamak zararlı değildir ama doğal boyaları tercih etmelisin. Şampuanını da sık sık değiştirmemelisin.

10- Stres, haddinden fazla özen, saçlarını çok fazla kafaya takmak 🙂 saç sağlığını olumsuz etkileyebilir. Hem saçlarını koru, bakımını yap hem de saçlarına renk ve şekil vermenin tadını çıkar. İkisini aynı anda yapmak mümkün.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir