10 Aşamada Evde Manikür

İnsanın kendi kendine manikür yapması biraz zor olabilir. Ama en azından temiz ve bakımlı bir görüntü için bir şeyler yapılabilir. Hem her kadının kendi kendine yetebilecek seviyede kişisel bakım tekniği öğrenmesi de gerekir. Çünkü bizi bizden başkası iyi edemez. Bu yüzden basit manikür teknikleriyle evde kendi manikürümüzü yapabilir ve bir de sevdiğimiz renkte bir ojeyle bu manikürü taçlandırabiliriz. Bunun için her şeyden önce tırnaklarımıza önem vermeli, nemlendirici ve zeytinyağıyla onları güçlendirmeliyiz. Tırnaklarımızın canlı ve sert olması için bol bol vitamin tüketmeli, su içmeli ve tırnaklarımızla bir şey açmaya çalışmamalıyız. (Tırnaklarımızı alet gibi kullanmamalıyız yani.) Bir de sık sık tırnaklarımızın hava almasını sağlamalıyız. Ve kullandığımız aseton, oje gibi ürünlerin kaliteli olmasına da özen göstermeliyiz. Şimdi de manikür aşamalarına geçelim…

1- Orta büyüklükte bir kaba ılık su doldur. İstersen içine lavanta yağı, Hindistan cevizi yağı ya da badem yağı da dökebilirsin. Bunların hiçbirisi yoksa birkaç damla limon da iş görür. Ellerin bu kabın içinde 10-15 dakika kalsın.

2- Kendine, profesyonel olmayan ve rahatlıkla kullanabileceğin bir manikür seti alabilirsin. Bunu da buraya iliştireyim.

3- Uygun bir törpüyle tırnaklarını törpüle. Metal törpüler tırnaklara zarar verebilir. Ayrıca tırnakların yanlarını törpülemek de tırnakları aşındırabilir.

4- İyice yumuşadıktan sonra tırnakların diplerindeki etleri içeri doğru hafifçe ittir fakat sakın kesme. Çünkü etleri kesmek iltihaplara neden olabilir. Ayrıca etleri geri ittirmeyi alışkanlık haline getirirsen bir süre sonra kütiküllerin azaldığını göreceksin. Kesmek ise daha çok uzamalarına neden olur.

5- Eğer tırnak etlerin çok yoğunsa kütikül makası kullanabilirsin. Ama bu makasın temiz olmasına dikkat et.

6- Evde manikür yapmanın en iyi yanı kendi aletlerini kullanmak ve bakımın her aşamasını kontrol edebilmektir. Bu yüzden aletlerinin temiz olmasına ve hareketlerinin nazikçe olmasına özen göster.

7- Manikürün bittikten sonra tırnaklarını kremle mutlaka nemlendir. Evde manikürü iki haftada bir uygulayabilirsin.

8- Manikürden sonra tırnaklarına güçlendirici tırnak yağlarından sürebilirsin. Bu, manikürün uzun süre dayanmasını sağlar. Ayrıca parmak uçlarına masaj yapmayı da ihmal etme.

9- Şimdi sıra ojede. Sevdiğin bir rengi (Bu sene metalik renkler moda.) sürebilir ya da nude renklerin doğallığından faydalanabilirsin. Bazen sadece parlak bir cila da tırnaklarına dikkat çekici bir görünüm kazandırabilir. Üstüne oje koruyucusunu sürmeyi de unutma.

10- Tırnaklarının her zaman canlı, yumuşak ve sağlıklı görünmesi için gece yatmadan bal ve ayçiçeği yağı karışımı sürebilir (fazlalıkları kağıt havlu yardımıyla almak koşuluyla) ve eldivenle uyuyabilirsin. Bu da bir otacı tavsiyesi. 🙂

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir