10 Aşamada Evde Pedikür

Kış geldi, nasılsa ayaklarım görünmüyor deme. Ayaklar da özel bir bakımı ve sağlıklı bir görünümü hak ediyor. Çünkü ayaklarımız bütün vücudumuzun yükünü çekiyor. Ayrıca bakımlı ayaklar demek, çekici bir kadın demek. Onlara ekstra özen göstermeli ve özellikle ortopedisi bozuk ayakkabılardan kaçınmalıyız. Ayaklarımızı düzenli olarak nemlendirmek, masaj yapmak ve tırnak batmasını önlemek çok önemli. Çünkü yürüyüşümüz, postürümüz ayaklarımızdan oldukça etkileniyor. Tabii sağlıkla ilgili her yazıda olduğu gibi burada da şu faktörü belirtmeden geçmeyelim. Bol bol su! Şimdi gelelim evde pediküre…

1- Öncelikle varsa ayak tırnaklarındaki ojeyi temizlemeyi unutma. Ve mümkün olduğunca ayak tırnaklarını kesmemeye çalış. Hem uzamalarını yavaşlatır hem de etine batmalarına neden olabilir.

2- Ayaklarını içi ılık su dolu genişçe bir kaba sok. Suya deniz tuzu, papatya ve biraz da duş jeli ekleyebilirsin. Topukların yumuşayana kadar kalsınlar.

3- Ayak tırnaklarına kağıt törpüyle şekil ver. Ayaklar için en uygun şekil ovaldir. Çünkü küt ayak tırnakları hem çorabının kaçmasına hem de ayaklarının ayakkabıda rahat etmemesine neden olabilir.

4- Yumuşayan tırnak etlerini nazikçe geriye doğru ittir. Et makası kullanabilirsin ama çok dibe girmemeye çalış. Etleri kanatabilirsin çünkü.

5- Bu arada tırnak etlerine tırnak eti yumuşatıcısı da uygulayabilirsin. Bu, işini daha da kolaylaştırır.

6- Ayaklarını ölü hücrelerden arındırmak için fırça veya ponza taşıyla peeling yap. Ayak tabanlarını da ayak törpüsüyle törpülemeyi es geçme.

7- Şimdi sıra nemlendiriciyle masaj yapmakta. Bu aşamada ayakları besleyen kil maskesi de uygulayabilirsin.

8- Oje sürmeden önce ayak parmaklarının arasına pamuk koyarsan, oje parmak aralarına bulaşmaz. Üstüne top coat yani şeffaf oje sürersen ojenin rengi sabitlenir.

9- Ayrıca nane özlü ayak spreyiyle ayakların daha güzel kokabilir, ayaklarına ferahlık ve tazelik gelir.

10- Evde pedikür işlemini ayda bir kez yapabilirsin. Çünkü ayak etleri ve tırnakları, ellere göre, daha uzun sürede uzar.

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir