Nalet Olsun!!1!Nalet Olsun!!1!

10 Maddede İlk Regl

1- Kısaca regl nedir: Kalınlaşmış rahim duvarları ve fazla kanın vajinadan dökülmesidir. Vajinadan gelen kan miktarına göre regl hafif, orta ya da yoğun olabilir. Buna regl kanaması denir.

2- Neden regl oluruz: Regl olmak artık çocuk doğurabilecek duruma gelmek demektir. Vücut olgunlaştıkça beyin, hormon üretilmesi için vücuda mesaj gönderir. Bu hormonlar da regl dönemini başlatır.

3- Regl 9 yaşında başlayabileceği gibi 16 yaşında da başlayabilir. İlk regl az bir akıntı şeklinde ya da şiddetli olabilir. Bunlar gelişmekte olan bir vücut için normaldir.

4- İlk reglinin yaklaşmakta olduğunu göğüslerinin büyümesinden, vajina bölgesindeki kılların artmasından ve vajinal sıvının yoğun ve koyu olmasından anlayabilirsin.

5- İlk regline hazır olmak için yanında bir regl çantası taşıyabilirsin. Regl çantanda mutlaka bir iki tane ped ve temiz bir iç çamaşırı bulunmalı.

 

regl
6- Eğer regl çantan yoksa ve evden uzakta bir yerde regl olduysan, kalın bir tuvalet kağıdı da işini görecektir. Okuldaysan öğretmenlerinden yardım alabilirsin.

7- Regl olduğunu annene ya da ablana söyleyip onlardan tavsiyeler almalısın. Bu konuda bildiklerini seve seve seninle paylaşacaklardır.

regil2

 

8- Regl sırasında şişkinlik, göğüslerde hassasiyet, yeme isteği, yorgunluk, değişken ruh hali görülebilir.

9- Regl ağrıları için ağrı kesici kullanmak, sıcak su torbası, hafif egzersizler ve dinlenmek sana yardımcı olacaktır. Kramplar ve ağrılar rahim kasılmaları nedeniyle olur. İlk iki günden sonra hepsi hafifleyecektir.

regil3

 

10- Reglin günlük aktivitelerini yerine getirmene engel değildir. Beden eğitimi dersine de katılabilirsin. Kendi vücudunu dinleyerek hareket kabiliyetine karar verebilirsin.

 

regl4

Written by Pepapp

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments