10 Maddede Siyah Noktalara Güle Güle!

Yüzümüzde siyah noktalar oluşması gerçekten sinir bozucu. Ama kirli hava, toksinler, yağ, kir, makyaj kalıntıları, beslenme bozukluğu, stres gibi nedenlerle gözeneklerimiz siyah nokta üretebilir. Özellikle de burun ucunda, yanak ve alında oldukça belirgindir bu noktalar. Ve siyah noktalar zamanla bakterilere, sonra da sivilcelere neden olabilir. Yani cilt kalitesi bozulabilir. Cilt kalitesi bozulduğu için de cilt sağlıksız ve kötü görünür. Siyah noktalar hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilir, en çok görüldüğü cilt tipi ise yağlı ciltlerdir. Yeterince temizlenmeyen yağlı ciltlerde, yağ gözenekleri açık olduğu için oksijenle tepkimeye girerler ve siyah noktalar oluşur. Neyse ki siyah noktalar çözümsüz değil. İstikrarlı ve dikkatli bir cilt bakımıyla onlardan kurtulabiliriz. Fakat her şeyden önce cilt temizliğimizi düzenli yapmalı, beslenmemize dikkat etmeli ve bol su içmeliyiz. Bir de siyah noktaları asla sıkmamalıyız tabii. İşte evde kolayca uygulayabileceğin, cildi siyah noktalardan arındıran bakım yöntemleri:

1- Elma sirkesinin içindeki asit, cildin pH seviyesini dengeleyerek siyah nokta oluşumunu önler. 2-3 tatlı kaşığı elma sirkesini suya karıştırıp, bir pamuk yardımıyla cildine uygulayabilirsin. Bu karışım aynı zamanda akşamları kullanacağın yüz toniğin de olabilir.

2- Tarçın ve zerdeçal antibakteriyel özelliğe sahiptir ve bu da siyah noktalardan kurtulmaya yardımcı olur. Yapman gereken tek şey bu baharatları biraz limon suyuyla karıştırmak ve sorunlu bölgeye uygulamak. Leke kalmaması için bol suyla durulamayı da unutma.

3- Siyah noktalar için en etkili maske kil maskesidir. Kullanacağın doğal kili sana yakın bir aktardan satın alabilirsin. Uygulaması ise şöyle: Kili bir miktar limon suyuyla karıştır ve göz çevresi hariç tüm yüzüne sür. 15 dakika bekledikten sonra da ılık suyla yıka.

4- Siyah nokta oluşumunun önüne geçmek için haftada 1 ya da 2 kez peeling yapmalıyız. Çünkü ciltteki ölü derilerden kurtulmazsak, ileride gözenekleri tıkama ve siyah noktaya dönüşme ihtimalleri çok yüksek. Bunun için beyaz ya da esmer toz şekeri balla karıştırarak bir peeling maskesi hazırlayabilirsin.

5- Sivilceye meyilli bir cildin varsa ilacı yeşil çay. Yeşil çayın içindeki antioksidanlar fazla yağı temizlemeye yardımcı olur ve siyah nokta oluşumunu önler. Demlediğin yeşil çayın soğumasını bekle ve siyah noktaların üzerine sür. 10 dakika kadar kalsın ve kurusun. Daha sonra silebilirsin.

6- Buhar tekniği siyah noktalara karşı oldukça etkili bir tekniktir. Gözenekleri açar ve cildi nemlendirir. Bir miktar suyu kaynatıp geniş bir kaseye dök. Başına bir havlu ört ve kaseye doğru eğil. Yaklaşık 10 dakika sonra yüzünü yıka ve temiz bir havluyla nazikçe sil.

7- Yumurta akının iki önemli etkisi vardır: Gözenekleri temizlemesi ve cildi sıkılaştırması. Her ikisi de siyah noktalara iyi gelir. Bir yumurtanın sarısı ile akını birbirinden ayır. Akını çatal yardımıyla karıştır ve yüzüne uygula. 10-15 dakika sonra da temizle.

8- Siyah nokta oluşmasını önlemek için dikkat etmen gereken bazı alışkanlıklar var. Daima sana özel havlu kullanmalı, makyajını silmeden uyumamalı, yüzünü düzenli yıkamalı, dışarı çıkarken güneş kremi kullanmalı ve cildini nemlendirmelisin. Özellikle de yukarıda sıraladığım işlemlerden sonra.

9- Eğer siyah noktaları temizlemek için ürün satın alacaksan retinol, C vitamini, çay ağacı yağı içeren ürünleri tercih etmelisin. Siyah nokta bantları da oldukça etkili bir çözümdür. Gözeneklerin fazla büyükse de, gözenek sıkılaştırıcı tonikler edinmeye çalış.

10- Siyah noktalar için limon suyu da kullanabilirsin. Her gün cildini limon suyuyla yıkamak siyah noktaların çözülmesini sağlar. Eğer bu işlemden sonra karbonatla cildini hafifçe ovalarsan, gözeneklerin içlerinin boşaldığını göreceksin.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir