13 Maddede Güvenli Cinsel İlişki

1- Prezervatif hem cinsel yolla bulaşan hastalıklara hem de istenmeyen hamileliğe karşı etkili bir önlemdir. Fakat prezervatifi de doğru kullanmak gerekir. Son kullanma tarihi geçmemeli, aynı ürün bir kereden fazla kullanılmamalı, yırtık olmamasına dikkat edilmeli, sertleşme öncesinde kullanılmamalı.

2- Cinsel ilişkiden sonra genital bölge mutlaka temizlenmeli. Bunu  için en uygun yöntem vajinanın dışını ıslak bir kağıt havluyla silmek ya da suyla yıkamak olacaktır. Çünkü vajina içine su tutmak, vajina içini sabunlu suyla yıkamak doğal dengesini bozar. Bu da bakteri üremesine neden olabilir.

3- Kayganlaştırıcı spreyler, kremler, jeller gibi kimyasal ürünlerin kullanılması cinsel bölgeye zarar verebilir.

4- Cinsel organlara elle temas etmeden önce eller mutlaka yıkanmalı. Ellerin temiz olmaması enfeksiyonlara neden olabilir.

5- Seks oyuncaklarının da hijyenik olmasına özen gösterilmeli. Özellikle cinsel bölgeyle temas edecekse mutlaka temiz olmalı. Ayrıca tahrişe neden olmamalı ve kanser riski de taşımamalı.

6- Plansız bir hamileliğin önüne geçmek için uygun bir doğum kontrol yöntemi seçilmeli. Bunun için de mutlaka uzman bir doktora danışılmalı.

7- Kadınların en sık başvurduğu doğum kontrol yöntemlerinden biri doğum kontrol hapları. Doğru ve düzenli kullanıldığında oldukça etkili olan bu yöntem, mutlaka doktor kontrolünde uygulanmalı.

8- Bunun dışında spiral, 1 veya 3 aylık iğneler, deri altı implantı ve diyagram da diğer doğum kontrol yöntemleri. Doğurgan olmayan dönemi takip etmek veya dışarı boşalmak ise güvencesi olmayan yöntemler.

9- Sık cinsel eş değiştirmek, birden fazla cinsel eşe sahip olmak, cinsel eşin birden fazla cinsel eşinin olması, düzenli cinsel ilişkiye girilen eşin önceki cinsel ilişkileri gibi durumlar da güvenli bir cinsel hayat için risk oluşturabilir. Partnerin sağlık durumu önemli.

10- Anal seks sırasında da dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Anal seksten sonra penisin yıkanmadan döl yoluna sokulması sonucu bazı bakteriler döl yoluna taşınabilir, bu da ağır iltihaplara ve kısırlığa neden olabilir.

11- Yine anal seks sırasında vazelin veya kayganlaştırıcı maddeler kullanılmazsa veya sert birleşmeler olursa; anüs civarında çatlamalar, yırtıklar görülebilir. Ve yine sıklıkla tekrarlanan anal birleşmeler sonucu anüs çevresindeki kaslarda gevşeme olabilir.

12- Genel olarak cinsel ilişki sırasında ve sonrasında enfeksiyon kapma riski kadınlarda daha fazla görülür. (Rahim ağzı kanseri, yumurtalık iltihabı, AIDS…) Bu yüzden de gerekli hijyen kurallarına -özellikle kadınların- mutlaka dikkat etmesi gerekir.

13- Cinsel sağlık ihmale gelmez. Bunun için düzenli olarak doktora gidilmeli ve kontroller yaptırılmalı. Eğer riskli bir durum varsa da hemen tedaviye başlanmalı.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir