4 Maddede Dünyanın En Mutlu İnsanları Neden İskandinav Ülkelerinde Yaşayanlar Oluyor?

Yapılan anketlere ve araştırmalara bakıldığında, İskandinav ülkelerinde yaşayan insanların mutluluk oranı bir hayli yüksek oluyor. Yani kötü hava şartları mutluluklarını etkilemiyor gibi görünüyor. Bu mutluluğun kaynakları arasında ilk olarak yüksek refah seviyesi ve ekonomik kalkınmışlık gelse de bunların dışında durumu etkileyen birçok sebep bulunmakta.

Ekonomik kalkınmışlık konusunda, İskandinav ülkelerinde yaşayan insanların hepsinin zengin olduğu algısı oluşmasın. Lüks arabalarla dolu bir cadde de görebilirsiniz, ışıltıdan uzak eski yapılarla donatılmış sokaklarda. Birinci ağızdan söylemem gerekirse, İsveç’e ilk gittiğimde insanların nasıl bu kadar sakin yaşadıklarını düşünmüştüm. Elinizin altında her türlü imkan var, ancak bu çeşitlilik sokaklarda düzenli bir görüntü oluşmasını engellemiyor.

İskandinav ülkelerinde yaşan insanların huzur dolu hayatının 4 kaynağına bakalım:

1) Düzen ve Şehir Planlaması

Avrupa ülkelerinin genelinde “Old Town” (Eski Şehir) ayrımına rastlayabilirsiniz. Tarihi yarımada olarak da düşünebilirsiniz. Oldt Town’ da sokaklar genelde dar ve uzun ince olurlar. Yollar labirent gibidir ve gidiş ya da dönüş olmak üzere tek şeritten oluşurlar. Bu durumda insanlara yol bilinci kazandırıyor bir bakıma. Girilmemesi gereken yolları kullanmıyorlar.

Bu düzen, çoğu ülkede fazladan bir stres kaynağı olan kaotik yolların ve şehirleşmenin, İskandinav ülkelerinde minimuma indirilmesini sağlıyor.

2) Minimal Yaşam

Minimal yaşam bir bakıma düzenliliğin sonucu olarak görülebilir ancak buradaki minimalizm, şehir içi evlerin çok büyük olmaması ve kullanılan arabaların da çok fazka yer kaplamayan modellerden tercih edilmesi olacaktır. Danimarka’da insanlar günlük hayatlarından ‘araba’ sözcüğünü çıkarmış durumdalar. Çoğu zaman bisiklet ile ulaşım sağlıyorlar.

3) Ortak Değerlerin ve Kültürün Korunması

Tarihsel bir bakış açısıyla yaklaştığımızda, İskandinav toprakları büyük imparatorluklar için arzu edilen topraklar arasında sayılmazdı. Ancak bu durum onları olumsuz etkilemedi. Aksine, insan yaşamına ve değerine önem veren, bireyselliği koruyan, toplum faydalarını öne çıkaran kurallar benimsemesi ve özgürlükleri korumasına olanak sağladı. İsveç’te sokak ortasında bulunan, kimlere ait olduğu bilinmeyen, ancak tarihi bir değeri olduğu aşikar eski bir yapı vardır. Yapıya bulunduğundan beri tek bir zarar gelmemiş. Hatta olumsuz hava şartlarında üstüne bariyer bile kuruluyormuş.

Bu durum hoşgörünün ne kadar önemli olduğunu anlatıyor.

4) Yüksek Bilinçle Yaşamak ve Bilgiye Verilen Değer

İsveç’te yaşayan bir üniversite öğrencisi, kendi ülkesini başkalarına tanıtmaktan mutluluk duyuyordu ve bu işi sevdiği için gönüllü olarak yapıyordu. Para kazanmadığı ve okuduğu bölümle alakasız olduğu için endişe duymuyordu. Amacı toplumlar arası iletişimi sağlamak ve mutlu olduğu işi yapmak. Peki okuduğu bölüm mü ne olacak? Bilgiyi hep üste tuttuğu için pişmanlık duygusunu hissetmeden mezun olacak ve kendini ortaya koyup kendi iş tanımını kendisi geliştirecek. Bahsettiğim kişiyi İsveç’te tanımıştım. Bana Stockholm’ü tanıtmıştı. Hem Stockholm’ü hem de insanlarını tanıma imkanı buldum. İskandinav ülkelerinde yaşayan insanlara imrenmemek elde değil, ancak asıl amaç onlardan edindiğimiz dersler ve kendi hayatımıza uygulamamız olmalı.

 

Kaynak: Ceotudent

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir