5 Adımda Cep Telefonlarımızı Tertemiz Yapıyoruz!

Covid-19’a karşı en güçlü silahımız temizlik. Bu yüzden sık sık ellerimizi su ve sabunla yıkıyor, ellerimizle temas ettiğimiz yüzeylerin temizliğine ekstra özen gösteriyoruz. Tabir-i caizse içinde bulunduğumuz dönemde hepimiz birer temizlik makinesine dönüştük. Görünmeyen mikroplara karşı elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Peki, gün içinde en çok dokunduğumuz hatta yüzümüze götürdüğümüz telefonlarımızı da temizliyor muyuz? Cep telefonu temizliği ayrı bir itina istiyor. Çünkü telefonlarımız neredeyse bir parçamız oldu. Ve sadece Covid-19 riski değil aynı zamanda pek çok bakteri, mantar vb. riski de taşıyabiliyor. İşte bu yüzden sana 5 adımda cep telefonunu nasıl tertemiz yapabileceğini anlatacağım. Corona Virüsü’nü her şeyi dezenfekte ede ede yeneceğiz!

Sıvıyla direkt temas etmesi teknolojik aletleri bozabileceğinden telefonuna dezenfektan sıkmaman yerinde bir karar olur. Buna dikkat!

1- Öncelikle telefonunu kapat ve kabından çıkar. Sonra telefonlara zarar vermeyen bir dezenfektan yardımıyla iyice sil. Giriş yerlerini silmekten kaçın.

2- Dezenfektan mendil yoksa mikrofiber bez de kullanabilirsin. Ama alakasız temizleyicilerin kimyasalları telefonuna zarar verebilir, bunu unutma.

3- İyice sildiğine emin olduktan sonra telefonunu 10 dakika kadar kurut. Hava ile yeterince temas ederse ıslak yüzey ya da su damlacığı kalmayacaktır.

4- Son olarak telefon kabını da temizle. Telefon kabın plastikse daha etkili bir temizleyici uygulayabilirsin.

5- Telefonunu her gün düzenli olarak temizlemeli ve sadece belirli bir alanda kullanmalısın. Çünkü banyolarda mikrop olabilir, mutfaklarda çiğ etlerden bakteri bulaşabilir.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir