5 Maddede Doğumdan Sonra Yaşam

Happy young mom holds precious little child and gently hugging his little body. Kid laughing joyfully and looking in camera with big grey eyes

Doğum bir annenin hayatında milat gibidir. Artık hiçbir şey doğumdan önceki gibi olmaz. Yeni bir bebek dünyanı tamamen değiştirir. Her şey eskisine göre çok daha yorucu olabilir ama yine de yepyeni bir yolculuk başlamıştır. Bebeğinle bağ kurma zamanıdır. Birlikte yapacağınız şeyleri hayal etmesi heyecanlıdır. Tamam, hayat artık biraz daha yorucudur ama aynı zamanda çok da tatlıdır. Aslında tek ihtiyacın olan şey bir rutin oturtmaktır. Bu süreci daha kolay geçirmek için yapabileceğin bazı yaşam tarzı değişiklikleri var ve bunları hayatına düzenli bir şekilde uyguladığında sen de yeni doğan bebeğin de çok daha iyi hissedeceksiniz. Unutma ki bebeğini kucağına aldığın, ona merhaba dediğin ve onu yaşamına dahil ettiğin ilk birkaç hafta çok değerli. Bu dönemde hem anneliğin gerekliliklerini yerine getirebilir hem de bu dönemin tadını çıkarabilirsin.

İşte senin için anneliğin getirdiği zorlukların bazılarını yönetmene ve annelik havasına girmene yardımcı olacak 5 ipucu:

1- Anneliğin hızına ayak uydurmak ve bebeğin için kaliteli anne sütü sağlamak adına sağlıklı beslen. Unutma ki hem kendinin hem bebeğinin ihtiyaçlarını karşılamak için emzirme döneminde beslenme gereklilikleri artar. Beslenme düzenini, emziren kadınlar için tasarlanmış bir multivitamin ve mineral takviyesi ile destekleyebilirsin.

Sana bir notum daha var: Emzirme döneminde alkolden uzak durmanda fayda var. Çünkü alkol önce anne sütüne, sonra bebeğine geçer.

2- Anneliğin ilk haftalarında bulduğun her fırsatta dinlenmen çok önemli. Özellikle bebeğin uyurken, bu vakti mümkün olduğunca oturarak ya da uyuyarak değerlendir. Ev işlerini en temel seviyede tut. Öğünlerini de pratik  ve sağlıklı tut ki çok fazla yemek pişirmen gerekmesin. Partnerinin bebek bakımında sana yardımcı olmasını sağla. Çevrendekilerden de yardım iste. Ve her şeyden önce sakinleşmeye çalış, rahatlamak  için hamilelik sırasında öğrendiğin sakinleşme tekniklerini kullanabilirsin.

3- Hormonların dalgalanması ve uyku eksikliği, doğumdan sonra 3 ila 4 gün üzgün ve rahatsız hissetmene neden olabilir. Bu gayet normal. Modunu yükseltmek için sevdiğin şeyleri yap. Güvendiğin biri bebeğine bakarken sen uykunu almaya çalış ve böylece daha enerjik hisset. Yakın gördüğün insanlara nasıl hissettiğini anlat. Eğer doğumun üzerinden 2 hafta geçtikten sonra hala böyle hissediyorsan doktorunla konuşabilirsin, sonrasında kendini daha iyi hissedeceğine eminim.

4- Hafif egzersizler yapmak enerji seviyeni yükseltebilir ve sana iyi gelebilir. Ayrıca bu, daha hızlı forma girmeni de sağlar. Otoriteler genellikle tempolu yürüyüş veya yüzme gibi orta yoğunlukta egzersizleri tercihen her gün, en az 30 dakika boyunca yapmayı tavsiye ediyor. Sen de vakit buldukça bunu uygulayabilirsin. Özellikle pelvik tabanını ve karın kaslarını canlandırmanı sağlayan egzersizler, doğumdan sonrası iyileşmene yardımcı olacak.

Şu da aklında olsun: Sürekli evde olduğun hissini durdurmak için bir bebek taşıma şalı veya bebek arabası alabilir ve bebeğinle düzenli yürüyüşlere çıkabilirsin. Bebeğinin dışarıdaki dünya tarafından uyarılması da iyi bir şeydir. Eğer yanına arkadaş arıyorsan, yakınlarında yeni annelerin toplanıp yürüyüş yaptığı ve sohbet ettiği bir grup arayabilirsin.

5- Emziriyorsan, herhangi bir ilaç kullanmadan önce mutlaka doktoruna veya eczacına danış. Onlar en iyi seçeneği seçmene yardımcı olacaktır.

Bunlara dikkat ettiğinde yaşam tarzın da düzene girecek, bu da sen ve bebeğin için çok daha kolay ve keyifli bir süreç anlamına gelecek. Hem kendine ve bebeğine iyi bakacaksın hem de bebeğinle güçlü bir bağ kuracaksın. Birlikte bu ilk birkaç haftanın tadını çıkaracaksınız. Anne sütü ve emzirme deneyimi, görünmez sevgi bağlarıyla sizi birbirinize bağlayacak. Normal beslenmeni doktoruna ve eczacına danışarak takviye edici gıdalarla destekleyebilirsin. Omega-3, iyot ve luteinle beraber toplam 12 vitamin ve 5 mineral içeren Elenatal 3, doğum sonrası ve emzirme döneminde anne ve bebeklerin yanında. Hamilelik öncesi dönemle başlayan, hamilelik ve emzirmeyle devam eden ilk 1000 gün, annelik yolculuğunda çok önemli. Bu dönemi en güzel şekilde geçirmek elinde. Hatta kollarının arasında, sana bakıp gülümsüyor. <3

Kaynak: https://www.elenatal.com.tr/yeni-anne/yasam-tarzi

LMR-CH-20210614-99

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir