8 Maddede Corona Virüsü’nden Korunalım!

Corona Virüsü şu an tüm dünyanın en önemli meselelerinden biri. Çünkü ilk kez Çin’de görüldüğü zamandan bu yana dünyanın çeşitli ülkelerine sıçradı ve ölümcül tabiatı yüzünden görüldüğü tüm ülkelerde yaşamı tehdit ediyor. Daha şimdiden yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği bu salgın hastalık en çok yaşlı insanları etkiliyor. Gençlerin biraz daha hafif atlattığı hastalığa orta yaş ve üstü -hele bir de yüksek tansiyon, diyabet gibi kronik hastalıkları varsa- daha ağır tepkiler verebiliyor. Corona Virüsü’nden etkilenen bir insanda yüksek ateş, kusma, nefes darlığı, öksürük, burun akıntısı gibi belirtiler görülebiliyor. Ülkeler ve sağlık örgütleri Corona Virüsü’ne karşı önlemler aldı, almaya devam ediyor. Hatta bunun için Çin’in Wuhan bölgesi karantinaya alındı, Çin’de çok kısa sürede yeni hastaneler inşa edildi. Hastalığın panzehirinin bulunması yönünde de dünya çapında çalışmalar devam ediyor. Corona Virüsü’nün henüz görülmediği ülkemizde de uzman kimselerce yapılan açıklamalara göre gerekli çalışmalar yapıldı. Biz de kişisel olarak bu tehlikeli salgına karşı basit ama etkili tedbirler alabilir, hijyenimize ekstra özen göstererek kendimizi bir nebze olsun koruyabiliriz. Çünkü Corona Virüsü hasta insanlarla yakın temastan, virüs olan yüzeylere dokunmaktan, öksürme ve aksırma sonucu oluşan sıvılardan bulaşabiliyor. Şimdi sana bu konuda neler yapabileceğini 8 maddede anlatacağım.

1- Kişisel hijyenine ekstra özen göstermelisin. Bunun için mutlaka ellerini su ve sabunla, dikkatlice yıkamalısın.

2- Sürekli dokunmak durumunda kaldığın alanların temiz olmasına da dikkat etmelisin. Mesela telefon, klavye, kapı kolu gibi yüzeyleri dezenfekte etmelisin.

3- Öksürürken, aksırırken ağzını mendille kapamalı, sonrasında da mendili hemen çöpe atmalısın. Eğer hastaysan dışarı çıkmamalısın.

4- Hasta insanlardan uzak durmalı, onlarla yakın temas halinde olmamalısın. Mesela el sıkışmamalı, yakın mesafeden konuşmamalısın.

5- Yüzüne, gözüne, burnuna asla yıkanmamış ellerle dokunmamalısın. Aslında çantanda elleri dezenfekte eden sıvılardan taşıyabilirsin.

6- Salgının kaynaklandığı ülkelere mümkün olduğunca seyahat etmemeli, eğer ettiysen de sonrasında mutlaka doktor kontrolünden geçmelisin.

7- Eğer istersen dışarı çıktığın zamanlarda hijyen maskesi kullanabilirsin. Uzmanlar bunun için N95 denen maskeyi öneriyor.

8- Bağışıklık sistemini güçlendiren ve sadece virüslerden değil, hastalıklardan koruyan besinler tüketmeli; sağlıklı yaşamaya dikkat etmelisin.

Umarım bu virüs ülkemize ulaşmaz ve umarım bir an önce kontrol altına alınır ve daha fazla insan yaşamını yitirmez.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir