Altıncı Hisse Gerçekten Sahip miyiz?

Kuşkucu insanlar, altıncı hissin yalnızca filmlerde var olan bir olgu olduğu konusunda daima ısrarcı olmuşlardır. Ancak, bir şeyi içgüdüsel olarak bilmenin esrarengiz hissini deneyimlemiş olan kişilerce varlığı su götürmez bir gerçek. Günümüzde bilim insanları, Akılgözü olarak adlandırdıkları bir tür altıncı hissin var olduğuna dair kanıt bulduklarına inanıyorlar.

Aynı zamanda bu tür bir yeteneğin, insanları tehlike sinyali veren ufak görsel ipuçlarına karşı korumak amacıyla milyonlarca yıl boyunca gelişmiş olabileceğini ileri sürüyorlar. Bu da hayatta kalma mücadelesinde bizlere avantaj sağlıyor.

Bilim insanları, gönüllülere yapmış oldukları testlerde, değiştirilen bir resimdeki değişikliğin ne olduğunu söyleyemedikleri halde, değiştirildiğinin farkında olmaları sonucu altıncı hissin varlığını açıkca göstermiş oldular.

Gönüllüler, kısa bir süreliğine kendilerine gösterilen görüntünün, son gördüklerinden sonra değiştiğine dair “içgüdüsel bir his” yaşadıklarını bildirdi. Çalışmayı yönlendiren Psikolog Dr. Ronald Rensink, “Bu tesirin, altıncı hisse dair pek çok inanca açıklık getirdiğini düşünüyorum” dedi.

Dr. Rensink, bir odaya girildiğinde herhangi bir şeye el sürmeden odada değişiklik yapılmış olduğu hissine kapılma sürecinde, Akılgözü’nün devrede olabileceğine inanıyor ve “Bu iyi bir ikaz sistemi olabilir” diye ekliyor. Ona göre, Akılgözü’nü hiç deneyimlememiş olanlar büyük ölçüde, sezgilerini görmezden gelmek suretiyle daha rasyonel yollar seçen insanlar oluyor.

Bunun yanında Akılgözü, diğer duyuları da etkileyebiliyor. Örneğin göremiyor olsanız dahi işitme duyunuz ile arkanızda birisi olduğunu hissetmeniz büyük bir ihtimal.

New Scientist dergisinde sunulan testlerde Dr. Rensink’in British Columbia Üniversitesi’ndeki araştırma ekibi tarafından, 40 kişiye bir bilgisayar ekranında saniyenin dörtte biri gibi bir sürede bir çift fotoğrafik görüntü gösterildi ve ardından kısa bir süre boş gri ekran izletildi. Araştırmacılar görseli değiştirdiğinde, gönüllülerin yaklaşık üçte biri değişimin ne olduğunu bilmeden önce değişmiş olduğunu hissettiğini söyledi. Bununla beraber, görsellerde hiçbir değişiklik yapılmayan testlerde, aynı gönüllüler hiçbir şeyin değiştirilmediğinden emin oldularını belirttiler.

Başka bir çalışma, altıncı hissimizin bizi yaklaşan tehlikelere karşı uyarabileceğini gösterdi. Bazı bilim insanları sezgilerin gerçek olduğunu ve laboratuvarda ölçülebileceğini iddia ediyorlar. Çalışmanın sorumlusu Dr. Rollin McCraty, gerçekleşmeden yedi saniye öncesine kadar, bir olayın olacağını fark edebileceğimizi iddia ediyor.

Konuyla ilgili olarak Daniel J. Siegel’ın Akılgözü kitabını okuyabilirsiniz.

 

 

Yazar: Ceotudent

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir