Analitik Zekanızı Geliştirmenize Yardımcı Olacak 5 Pratik Yöntem

Analitik düşünme, kelime olarak uzak bir terim gibi gelse de olayları bir dedektif (Bkz. Sherlock) gibi analiz edip çözümlemenizi sağlayan bir yetenektir.Hem mesleki hem sosyal hayatınızda çok ihtiyaç duyacağınız analitik düşünme becerinizi geliştirmek için uygulanabilecek bazı yöntemler bulunuyor. Tabi ki bunları yaptığınızda bir anda aydınlanma yaşamayacaksınız ama bunları zaman zaman tekrarladıkça, zihniniz çalışacak ve gelişecektir.İşte, analitik düşünme becerinizi geliştirmek için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler:

1) Zeka oyunları oynayın.

Bulmaca, sudoku gibi zeka oyunları, dama, satranç, go gibi, ya da dijital ortamlarda oynanan strateji oyunları oynayarak analitik düşünme yeteneğinizi geliştirebilirsiniz. Bu oyunları oynayarak keyif alırken derin düşünme ve analitik becerilerinize de katkıda bulunabilirsiniz.

2) Sürekli yeni şeyler öğrenin.

Öğrenmeye açık olmak, zihni canlı tutar. Araştırma yapın, düzenli olarak dergi, gazete, blog vb. okuyun, eğitimlere katılın. Bilgi birikiminizi artırmak, bakış açınızı, bilgileri değerlendirme ve analiz etme yeteneğinizi geliştirir.


3) Kitap okuyun, üzerine tartışın.

Kitap okumak bilgi ve kültür birikiminizi artırırken okuduğunuz kitapları birileriyle tartışmak, olay örgüsünü çözümleyerek olayları değerlendirme ve farklı bakış açılarıyla bakmanıza yardımcı olur, analiz yeteneğinizi geliştirir. Yapabiliyorsanız bir tartışma grubuna katılın. Böylece kendinizi de daha iyi ifade edebilir, iletişim becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

4) Matematik problemleri çözün.

Okula başladığımızdan beri uğraştığımız matematik problemleri, çözüldükçe zihninizi geliştiriyor. Verilen bilgiyi kullanarak analiz etmek, problemin çözümüne ulaşmak, bunu bir egzersiz haline getirmek günlük hayatta da karşınıza çıkan problemleri analitik düşünerek çözmenize yardımcı olur.


5) Detaylara dikkat edin.

Arabada, otobüste, takside veya yürürken; içinde bulunduğunuz odada, ofisinizde, her yerde detaylara dikkat edebilirsiniz. Etrafınızdaki objeleri, birbirlerinden farklılıklarını inceleyin. İnsanların isimlerini, ayırt edici özelliklerini aklınızda tutun. Detaylara dikkat etmeye başladığınızda, analitik düşünme becerinizin geliştiğini göreceksiniz.


Geleceğin meslekleri için aranan en önemli yetkinliklerden biri olan analitik düşünme için, elinizdeki bilgileri ayrıştırarak sorunları anlamak ve çözmek için yürütülen sistematik düşünme tarzıdır diyebiliriz. Hem günlük hayatta, hem iş hayatında çok işinize yarayacak bu becerinizi geliştirmek, karşınıza çıkan düğümleri çözümleme konusunda işinizi oldukça kolaylaştırır.

Yazar: Elif Özçakmak

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir