Anlıyorum Ama Konuşamıyorum: 5 Maddede Yabancı Dilde Akıcılık Nasıl Kazanılır

Yabancı dil öğrenmek çağımızın önemli gereksinimlerinden biridir. Ancak artık öğrenmek mesele olmaktan çıktı; öğrenilen yabancı dili konuşabilmek ön planda. Akıcı konuşamadığımız bir dili bildiğimizi söylemek çok doğru olmaz. Akıcılık, kolay bir şekilde konuşmak ve yazmak demektir. Bir dili rahatça konuşuyor veya yazıyor olmaktır. Akıcılık, konuşmada büyük bir iştir. Anlaşılır olmak gerekir ve aynı zamanda konuşulanı %99 oranında anlamak. Çoğumuz bir dilde derdimizi anlattığımızda o dili mükemmel bir şekilde bildiğimizi düşünürüz. Ancak Fransa’da bir kafede kahve isteyebilmek bizi o Fransızcada akıcı bir konuşmacı yapmaz. O dilde herhangi bir duyguyu, bir düşünceyi ne kadar kolay ifade edebiliyorsak o kadar akıcı konuşuyoruz demektir. Peki yabancı dilde akıcılığı nasıl kazanacağız?

1) Pratiğe dayalı tüm öğretilerde ana strateji uygulamadır.

Bir dili akıcı bir şekilde konuşmak istiyorsanız, onu sıklıkla kullanmalısınız. Konuşmak karmaşık ve içinden çıkılmaz bir mesele değildir. Günlük hayatınıza öğreneceğiniz dili entegre etmeye çalışın. Başlangıçta bir yabancıyla konuşmak zorunda değilsiniz, doğru konuşabilmek için ilk olarak sadece kelimeleri, daha sonra sıklıkla kullanılan birkaç cümleyi sesli bir şekilde söyleyin. Zamanla hazneniz genişleyecektir.

2) Konuşmak için her zaman ikinci bir insana ihtiyacınız yok.

Temel oluşturmak ve gerçek bir konuşmaya hazırlanmanın en iyi yolu kendi kendinize konuşmaktır! Günlük aktivitelerinizi gerçekleştirirken yapacağınız şeyleri o dilde tekrarlayın. Böylelikle günlük konuşmaya daha kolay adapte olabilirsiniz. Günlük konuşma kalıplarını öğrendiğinizde iletişimi daha kolay sürdürebilirsiniz. Böylelikle kendinize olan güveniniz artmaya başlar. Daha çok iletişime girmek için cesaretlenip motive olursunuz.

3) Çalışmada düzenlilik şart!

Bir beceri edinmenin anahtarı sürekliliktir. Günde en az 30 dakikanızı konuşmaya ayırın. Ne kadar çok tekrar yaparsanız akıcılığınız da doğru orantılı olarak artmaya başlar. Kendinize konuşma arkadaşları edinin. Benzer seviyedeki arkadaşlarınızla konuşmak ilerlemenize yardımcı olur. Düzenli konuştukça sohbetleriniz daha doğal gelmeye başlayacak. Aynı zamanda bir sürü de arkadaş edinmiş olacaksınız.

4) Metotları değiştirin.

Çalıştığınız yeri, süreyi ve öğrenme biçiminizi değiştirin. Ara vererek çalışma prensibini benimseyin. Verilen aralardan sonra çalışmaya her dönüşünüzde daha kötü başlayacaksınız. Bu çok normal. Aralıklı çalışma sayesinde öğrendiklerinizi unutup kısa süre sonra tekrar öğreneceksiniz. Böylece öğrendiklerinizin kalıcılığını arttıracaksınız. Ayrıca çalıştığınız yeri değiştirdiğinizde beyninizde yaptığınız kodlamayı bozacak ve farklı yerlerde ve koşullarda daha rahat konuşacaksınız.

5) Büyük bir maceraya balıklama atlayın!

Harika bir efor gösterebilirsiniz, akıcı şekilde konuşmaya başlayabilirsiniz fakat o dili konuşanların arasında yaşamadıkça öğrenecekleriniz hep sınırlı kalacaktır. Gerçekten akıcı konuşabilmek için, o dili her an konuşabileceğiniz bir yaşamın içinde olmalısınız. Fark etmeden öğrenmeye başlayacaksınız.

Yazar: Ceotudent

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir