Ayrılık Acısından Kurtulmanın 10 Yolu

Uzun süreli bir ilişkinin ayrılıkla bitmesi ya da çok etkilendiğin birinden ayrılmak zorunda kalmak tatsız bir süreçtir. Ama asıl yıpratıcı olan, bu sürecin uzun sürmesidir. Kendini uzun süre mutsuz hissetmek, sosyal hayattan kopmak, sadece yemek ya da uyumak bir süre sonra hem psikolojinin hem de sağlığının bozulmasına neden olur. Bu yüzden belli bir yas sürecinden sonra, ki bu doğal olanıdır, bu ruh halinden çıkman gerekir. Biliyorum, yazıldığı kadar kolay değil ama her şey senin elinde. Biraz çabayla toparlanabilir, hayatına devam edebilir ve kendini daha iyi hissedebilirsin. Ayrılık acısını -fazla uzatmadan- atlatman için sana birkaç tavsiyem var. Çünkü ben senin en iyi arkadaşınım.

1- Saçlarını değiştir: Kuaföre gitmek zaten rahatlatıcı bir deneyimdir. Üstelik bir de seni farklı gösterecek bir saç modeli yaptırırsan yenilenmiş, başka biri olmuş gibi hissedersin. Özellikle renkli bir saç daha canlı ve dışa dönük hissetmeni sağlayacaktır.

ayrilik-acisindan-kurtulmanin-10-yolu_1x

2- Çikolata ye: Tatlı yemek, vücudunun serotonin yani mutluluk hormonu salgılamasını sağlar. Böylece daha iyi hissedersin. Çikolata ise tatlıların en zevk verici olanıdır. Sevdiğin çikolatadan ye ve kendini mutlu et.

ayrilik-acisindan-kurtulmanin-10-yolu_2

3- Alışverişe çık: İşte elbise dolabını yenilemek için muhteşem bir mazeret. Kendine yeni bir stil belirle ve yeni kıyafetler al. Böylece eski kıyafetlerinin enerjisinden ve kötü hatıralarından da kurtulmuş olursun.

ayrilik-acisindan-kurtulmanin-10-yolu_3

4- Seyahate çık: Yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak hem ufkunu genişletir hem de kendini daha iyi hissetmeni sağlar. Ayrıca özgür olduğunu da hissedersin ki bu birine körü körüne bağlanma psikozundan da kurtulman demektir.

ayrilik-acisindan-kurtulmanin-10-yolu_4

5- Kedi veya köpek besle: Sevgini tüylü bir cana vermek, onunla gün boyu ilgilenmek, onun tüylerini okşamak gibisi yoktur. Stresini anında yok eder. Üstelik kedi ve köpekler sevilmeyi çok severler. Üzgün olduğunu da hemen anlayacakları için, onlar da seninle ilgilenirler.

ayrilik-acisindan-kurtulmanin-10-yolu_5

6- Komedi filmi izle: Kahkaha atmak antidepresanların en güçlüsüdür. Çok komik bir film seç ve her şeyi unutup sadece ona odaklan. Kahkaha attıkça rahatladığını hissedeceksin. Böylece içinde bulunduğun hüzünlü moddan da çıkabilirsin.

ayrilik-acisindan-kurtulmanin-10-yolu_6

7- Bir kursa katıl ya da bir yardım derneğine üye ol: Yeni bir şeyler öğrenmek, grup arkadaşlığı her zaman motive edicidir. Yardım derneğine katılıp, ihtiyacı olanlara yardım etmekse seni manevi olarak tatmin edecektir. Hayatta ayrılıktan daha büyük acıların olduğunu ve ilişkilerden daha önemli şeylerin olduğunu görmeni sağlar.

ayrilik-acisindan-kurtulmanin-10-yolu_7

8- Arkadaşlarınla takıl: Arkadaşlarınla keyifli bir şeyler yap. Mesela bir mekanda takılmak, birlikte bir geziye çıkmak ya da evde toplanmak gibi. Arkadaşların seni dinler, acını paylaşır ve seni kendine getirir. Özellikle enerjisi yüksek arkadaşlarınla görüş tabi.

9- İşine odaklan: İşte sana işine konsantre olmak ve her zamankinden daha verimli çalışmak için süper bir fırsat. İlişkinde kaybetmiş olabilirsin ama bu krizi fırsata dönüştürerek iş yerinde yükselebilirsin. Üstelik işlerinle ilgilenmen başka şeyleri düşünmenin de önüne geçecektir.

ayrilik-acisindan-kurtulmanin-10-yolu_9

10- Yeni birileriyle tanış: Kısa bir yas sürecinden sonra yeni biriyle flört etmek için önünde hiçbir engel yok. O halde neden yapmıyorsun? Hoşlandığın biriyle iletişime geç ve onunla keyifli ve romantik zaman geçir. Çünkü hayat devam ediyor.

ayrilik-acisindan-kurtulmanin-10-yolu_10

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir