Baş Ağrısından Kurtulmanın Yolları

Bir kere baş ağrın tuttu mu, o gün en önemli şeyin o olur. Başka hiçbir şeyle ilgilenemez, bir an önce ağrının geçmesini istersin. Öyle çabucak da geçmez. Ağrı kesicilere saldırırsın ama ilaç almanın da sağlıklı olmadığını bilirsin. Baş ağrısı bir anda tüm gününü karartabilir. Bu ağrıların sebebi tansiyon, menenjit, tümör gibi çok ciddi durumlar olabilir. (Ateşli ve kusmalı ağrılar, bir türlü geçmeyen ağrılar ve kafanın içinde patlama sesleri duymak böyle durumlardır.) Ama çoğunlukla stres, gerilim ve migrenden kaynaklı ağrılardır bunlar. Dolayısıyla bununla yaşamak zorunda değilsin. Birkaç önlem ve kendi uygulayabileceğin tedavilerle baş ağrısının kabusun olmasından kurtulabilirsin.

1- Magnezyum baş ağrısına çok iyi gelir. Çünkü kas ve sinir sistemini iyileştirir. Magnezyum içeren besinler; mercimek, badem, fasulye, ceviz, fındık, ıspanak, muz, incir, karpuz ve ahududu gibi besinlerdir.

2- B12 vitamini her şeye iyi geldiği gibi baş ağrısına da iyi gelir. Süt, yoğurt, yumurta, balık gibi besinler baş ağrısı ataklarının en büyük düşmanıdır.

3- Tuz, baş ağrısını tetikleyen bir mineraldir. Özellikle gizli tuz barındıran çerez, peynir gibi besinleri fazla tüketmemelisin.

bas-agrisindan-kurtulmanin-yollari_1

4- Aslında kafein baş ağrısına iyi gelir ama fazla içildiği takdirde baş ağrısı da yapabilir. Çünkü damarların suyu emmesine ve susuz kalan vücutta dolaşım yetmezliğine sebep olur. Bu da baş ağrısı yapar.

5- Yüksek miktarda alkol tüketmek, vücudun susuz kalmasına ve beyin damarlarının genişlemesine sebep olur. Tüm bunlar da başını ağrıtır. Bunun için düşük alkollü içecekler tercih etmeli ve alkolden sonra mutlaka su içmelisin.

6- Çok uzun süreli açlık baş ağrısına neden olur. Kan şekerinin düşmemesine özen göstermelisin. Önlem olarak öğün aralarında yoğurt, esmer ekmek ve ekşi meyveler atıştırabilirsin.

7- Baş ağrısına en iyi gelen şeylerden biri de uykudur. Fakat uykunun kaliteli olması gerekir. Karanlık bir ortamda, en az 6 saat uyuman ve bunu düzenli olarak yapman baş ağrılarının önüne geçecektir.

8- Yeşil çay ve zencefil çayı baş ağrısını alır ve rahatlatır. Eğer bu çayları sade içemiyorsan, bal ve limonla karıştırıp içebilirsin.

9- Baş ağrısıyla mücadelede en etkili şeylerden biri de su içmektir. Günde en az 2 litre su içmen gerekir. Eğer unutuyorsan, sürahiyi masana koyarak hatırlayabilirsin. Eğer içmesi zor geliyorsa içine meyve parçaları ekleyebilirsin.

10- Başına dairesel masaj yaparak ağrıyı önleyebilirsin. Ayrıca şakaklarına buz koymak da etkili bir yöntemdir.

bas-agrisindan-kurtulmanin-yollari_3

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir