Baş Belası Ödem!

Öncelikle ödem oluşumunda etkili olabilen hastalıklardan söz etmek istiyorum çünkü beslenme tavsiyesi olmadan önce sağlıklı olduğunuzdan emin olmalısınız. Böbrek ve kalp yetmezliği, tiroid bozuklukları, yeme bozuklukları ve siroz ödem oluşumunda etkili olabilir. Ödemi ciddiye alın ve bir uzmana görünün.

Bunların dışında premenstrüel dönemde veya yolculuk sonrası ödeminiz de olabilir. Az su içiyor olabilirsiniz veya vücutta fazla sodyum birikmiş olabilir. Peki ne yapalım?

  1. Bol SU için! Bunu çok sık duyduğunuzu biliyorum fakat su tüketimi ödem konusunda oldukça etkili. (Uzman tarafından sıvı kısıtlaması olan bireyler için geçerli değildir)
  2. TUZU azaltın. Hem yemekte hem de ekmekte tuzsuzu tercih edin. Gerekirse bir süreliğine tencere yemeklerine bile tuz eklemeyin. Tuzsuz ekmeklere de erişim gayet kolaydır, yeter ki arayın ?
  3. Bunlar işe yaramadığı taktirde sodyumdan yüksek gıdaları bir süreliğine diyetinizden çıkarın veya mümkün mertebede azaltın. ZEYTİN, PEYNİR, KABARTMA TOZU, TUZLANMIŞ TEREYAĞI, BİSKÜVİ vb. paketli gıdaların sodyum içerikleri yüksektir.
  4. Ada çayı ve ıhlamurun idrar söktürücü özelliği vardır, aşırıya kaçmadan tüketilebilir veya yeşil çayı da deneyebilirsiniz.

Sağlıkla, ödemsiz günlere!

Stj. Dyt. Burcu Akgül

 

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir