Bedeninin Sağlığı İçin Her Gün Dikkat Etmen Gereken 10 Basit Kural

Sağlığına önem veren, kendine dikkat eden, hayatının kontrolünü elinde bulunduran bir kadın olarak günlük rutinlerin olmalı. Her gün kendine bakmalı, kendinle ilgileneceğin zamanlar yaratmalısın. Bunu; hedeflerin, hayallerin, sevdiklerin için yapmalısın. Bunu, kendini çok sevdiğin için yapmalısın. Aslında bahsettiğim uygulamalar çok kolay ve öyle çok da zaman alan şeyler değil. Bedeninin sağlığı için her gün dikkat etmen gereken 10 basit kuraldan oluşuyor. Önemli olan bunları düzenli ve severek yapman. Bunları bir kere yapmaya başladın mı her şeyi başarabileceğini hissetmemen, kendine inanmaman, enerjik ve aktif olmaman mümkün değil. Hem bedenen hem zihnen hem de ruhen. Hem sevgi dolu anlara hem de yapacaklarına hazır bir şekilde. İşte o, 10 basit kural:

1- Her gün en az 2 litre su içmelisin. Ve bunun 1 bardağını da sabah aç karnına içmelisin. İçine biraz da limon sıkıp, bal eklersen güne daha enerjik başlayabilirsin.

2- Her gün en az yarım saatini egzersize ayırmalısın. İster açık havada yürüyüşe çık ister evde yoga ya da pilates yap istersen de spor salonuna git. Hareket ettikten sonra hepsi senin için yararlı.

3- Her gün mutlaka yeşil yapraklı sebze tüketmelisin. İçeriğindeki kalsiyum ve demir sayesinde ihtiyacın olan vitaminleri alacaksın. Sindirim ve boşaltım sistemleri için de oldukça iyi.

4- Her gün mutlaka C vitamini tüketmelisin. C vitamini içeren besinler tam bir enerji deposudur ve demirin vücutta emilmesini sağlar.

5- Her gün güneşe çıkmalı ve D vitamini almalısın. Ama güneşe çıkarken de cildini korumayı unutmamalısın. Çünkü güneşin zararlı ışınları yaz-kış demeden cildi etkileyebilir. En iyisi, güneşten koruyan nemlendirici kullanmayı alışkanlık haline getirmektir.

6- Her gün kişisel bakımını aksatmadan yapmalısın. Yani sabahları ilk işin dişlerini fırçalamak olmalı. (Vücutta en çok bakteri ağız çevresindedir.) Sonra yüzünü yıkamalı ve nemlendirmelisin. Akşamları da makyajını temizlemeden yatmamalısın.

7- Her gün aynı saatte uyumaya ve uyanmaya özen göstermelisin. Ve en az 8 saat uyumuş olmalısın. Bedeninin dinlenmesi, yenilenmesi ve canlanması için bu şart.

8- Her gün kendine en az 20 dakika ayırmalısın. Bu 20 dakika içinde meditasyon yapabilir ya da sadece sessiz bir ortamda kendini, iç sesini dinleyebilirsin. Hayal de kurabilirsin.

9- Her gün korunmalısın. Eğer hamilelik istemiyorsan ve düzenli bir cinsel hayatın varsa her gün mutlaka korunman gerekir. Bu, es geçilecek bir şey değil.

10- Her gün gülmeyi ihmal etmemelisin. Güldüğünde beynin mutlu olduğunu algılar ve bu da stresi anında kovar. Gergin bir hayat yerine, gülmeyi dene.

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir