Bilimsel Çalışmalar Destekliyor: Okuduğunuz Kitaplar Kişiliğinizi Yansıtıyor Olabilir

Her kitabın okuyucusu farklıdır lafını duymuş olabilirsiniz. Sevdiğiniz için okuduğunuz türler olsa da bilgi edinmek ya da farklı tarzlar denemek için de okuduğunuz türler olacaktır. Her kitaptan aldığımız haz farklı olsa da, kitaplar bizim üzerimizdeki etkisini kişiliğimizi ortaya çıkararak gösterecektir.

Yapılan bilimsel bir çalışmada kitap türlerine göre kişilik analizi oluşabilmesi için üç farklı kişilik kombinasyonu oluşturdular. Ancak oluşturulan karakteristik yapılar, birbirlerinden keskin bir sınırla ayrılmıyor.

“Ben kitaplarımı değil, kitaplarım beni ortaya çıkarmıştır.” – Montaigne


1) Açık bir kişiliğe sahip olabilirsiniz

Açık bir kişiliği belli eden özellikler; yaratıcılık, meraklı olunması ve maceraperest ruhtur. Açık bir kişiliğe sahip insanlar yeni deneyimler edinmeyi seven ve bu doğrultuda zorlukların üstesinden gelen insanlardır. Soyut düşünme biçimi, kişiliklerin anahtar yapısını oluşturur.Açık bir kişiliğe sahip olan insanlar felsefe, psikoloji, eğitici romanlar gibi kendilerine bilgi birikim ve argüman sağlayacak kitapları okumayı tercih ederler.


2) Dışa dönük bir kişiliğe sahip olabilirsiniz

Sosyal ortamlarda rahatça konuşabilen, kendisini anlatmaktan çekinmeyen insanların dışa dönük kişilik yapıları daha gelişmiştir. Onları belli eden özellikler; özgüvenli duruşları, sevecen ve samimi yapılarıdır.Dışa dönük bir kişiliğe sahip olan insanlar, romantik, hatıra, gençlik, mizahi gibi anlatım tarzları daha akıcı kitap türlerini tercih ederler.


3) Duygusal bir kişiliğe sahip olabilirsiniz

Olaylara karşı aşırı tepki veren ya da aksine hissettiklerini daha derin ve içinden yaşayan insanların duygusal karakterleri daha ağır basar. Bireysel olarak hareket etme isteği içerisinde olan duygusal kişilikler, olaylara karşı daha hassas yaklaşırlar.Duygusal bir kişiliğe sahip olan insanlar tarihi, korku, gerçek dışı/bilim kurgu gibi kendilerine kaçış alanları bulabilecekleri ya da geçmişten bir benzetme yaratabilecekleri kitap türlerini tercih ederler.


Okumak, yolu bilmediğiniz bir yerde sokaklar boyunca dolaşmaya benzer. Ne kadar okursanız o kadar çok dolaşırsınız ama yorulmazsınız. Kişiliğiniz sizler için belirleyici bir özellik olacaktır. Ancak tek bir kişilik türü tek bir karakter oluşturmayacağı gibi sahip olduğunuz birden çok kişilik türü bulunabilir.

“Bugünün gerçek üniversitesi, bir kitaplıktır.” – Carlyle

Yazan: Ceotudent

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir