Bir Diyetisyen Yeşil Çayını Nasıl İçer?

Önceki yazılarımda yeşil çay için müjdemi isterim demiştim. Kafein ve kapsaisin ile kombine edilen yeşil çayla ilgili çalışmalarda metabolizma hızının arttığı ortaya çıkıyor.

Yeşil çay tüketmek isteyip de tüketemeyenler veya farklı alternatifler arayanlar için yeşil çayımı nasıl içtiğimi sizinle paylaşacağım.

1 fincan yeşil çay için;

-1 tatlı kaşığı yeşil çay
-1 adet çubuk tarçın
-1 adet kuru zencefil

Malzemelerimi French Press’e koyuyorum, üzerine 1 fincan kaynar su ilave ediyorum ve yaklaşık 5 dakika demlenmesini bekliyorum. Fincana aldığım yeşil çayıma da biraz limon sıkıyorum, mis gibi oluyor.

Neden tarçın ekledim?

Bazı çalışmalar gösteriyor ki, tarçının anti-diyabetik etkisi mevcuttur. Yani bu ne demek? Kan şekerini dengelemeye yardımcı olabilir. Hem bence tadı da güzel!

Neden zencefil ekledim?

Öncelikle midedeki gaz problemleri için zencefilin birçok ülkede önerildiğini belirtmek isterim. Amerika’da bulantıya ve gribe karşı da takviye olarak kullanılmaktadır. Bulantı ve kusması olan kadınlarla yapılan çalışmalarda günde 1 gram zencefil kullanımının kusmayı etkili bir şekilde önlediği ispatlanmıştır. Ek olarak antioksidan ve anti-lipidemik etkilerinin de saptanmış olduğunu belirtmek isterim.

Limonu bilmeyen? Canım C vitamini…

Sağlıkla, sevgiyle…

Stj. Dyt. Burcu Akgül
@diyetimiseviyorum

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir