Bir Haftada Biter, İzi Kalır: Neil Gaiman – Yıldız Tozu

Şöyle sürükleyici, masalsı ve hayatının bir haftasına yıldız tozu serpecek bir kitap okumak ister misin? O zaman sana modern hikaye anlatıcısı, fantastik diyarların lordu Neil Gaiman’dan “Yıldız Tozu”nu okumanı öneriyorum. Çünkü “Yıldız Tozu” kısmen kısa bir roman olmasına rağmen hayatında iz bırakacak kadar uzun soluklu olacak. Bu yüzden e-postalardan, sınavlardan, ev işlerinden, ilişkilerden, gerçek dünyanın modern sorunlarından bunaldığında imdadına koşacak. O hem bir peri masalı hem de maceralarda dolu bir roman.

İthaki Yayınları’ndan, Berat Çelik çevirisiyle çıkan “Yıldız Tozu” (1999) mizahla karışık renkli bir dile sahip. Kitapta cadılar, tek boynuzlu aylar, canlı yıldızlar ve tabii ki insanlar var. Bu birbirinden farklı türler o kadar güzel harmanlanmış ki kendini bu kitabın büyülü dünyasına kaptırmadan edemiyorsun. Biraz kafa dağıtmak, biraz hayal kurmak, biraz da yeniden çocuk olmak için okumaya değer.

Unutmadan söyleyeyim, kitaptan uyarlanan bir de film var. 2007 yapımı “Stardust” filminin yönetmeni ve senaristi Matthew Vaughn. Filmde Ian McKellen, Robert De Niro, Michelle Pfeiffer gibi ünlü isimler rol alıyor. En az kitap kadar keyifli bir film. Önce kitabı okur, sonra da filmi izlersen bu maceradan alacağın keyfi katlamış olursun. 🙂

Bu da filmin linki: https://www.imdb.com/title/tt0486655/?ref_=ttfc_fc_tt

 

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir