Birbirinden Nefis 5 Sıcak Çikolata Tarifi

Kasım’da aşk ve sıcak çikolata başkadır. Havanın yağmurlu oluşu ve burun ucunu üşüten soğuğu, sıcacık ve içimizi ısıtacak bir şeyler içme ihtiyacı doğurur. Bunun için de çay ve kahveye alternatif olarak sıcak çikolataya yöneliriz. Hem sıcak çikolata içimizi ısıttığı kadar kalbimizi de ısıtır. Biraz çocukluğumuz, biraz da huzur demektir. Başta da dediğim gibi, sonbahara da çok yakışır. İster suyla ister sütle, ister çubuk tarçınlı ister Antep fıstıklı… Sıcak çikolatanın her türlüsü nefis olur. Bir kere içeriğinde çikolata vardır. Erimiş bir çikolatadan da daha tatlı çok az şey vardır. Şimdi sana biraz değişik ama çok tatlı 5 sıcak çikolata tarifi vereceğim. Hem sevdiklerine farklı bir sıcak çikolata seçeneği sunabileceksin hem de mutfakta kendini farklı bir şey denerken bulacak ve çok eğleneceksin. Başlıyoruz!

Portakallı Sıcak Çikolata

Malzemeler

1 bar bitter çikolata

1 su bardağı süt

Yarım su bardağı krema

1 tatlı kaşığı kakao

1 yemek kaşığı esmer şeker

2 çay bardağı portakal suyu

Hazırlanışı

Süt, krema, kakao, esmer şeker ve taze sıkılmış portakal suyunu küçük bir tencerede ve orta ateşte karıştır. Karışım kaynayınca içine parçaladığın bitter çikolatayı da ekle. Kısık ateşte 2-3 dakika pişsin ve fincanlara aktar.

Tarçınlı Sıcak Çikolata

Malzemeler

1 bar sütlü çikolata

2 su bardağı süt

1 su bardağı krema

1 çay kaşığı tarçın

Hazırlanışı

Süt, krema ve tarçını bir arada kaynat. Çikolatayı da ilave et ve eriyinceye kadar kaynatmaya devam et. Bu arada da karıştırmayı ihmal etme. Karışım yoğunlaşınca fincanlara servis et.

Nutellalı Sıcak Çikolata

Malzemeler

Bir buçuk su bardağı süt

Yarım bar bitter çikolata

2 yemek kaşığı Nutella

1 tatlı kaşığı toz şeker

1 tatlı kaşığı kakao

Hazırlanışı

Süt, kakao ve toz şekeri bir cezvede iyice karıştır. Bu arada bitter çikolatayı benmari usulü erit. Erimiş bitter çikolatayı Nutella ile karıştır. Cezvedeki karışıma ekle ve yine karıştır. Artık fincanlara dökebilirsin.

Karamelli Sıcak Çikolata

Malzemeler

1 litre süt

1 su bardağı toz şeker

1 çay kaşığı su

2 paket sütlü çikolata

Hazırlanışı

Şekeri suyla birlikte, karamelize bir kıvama gelinceye kadar, kısık ateşte iyice erit. Bu arada da sütü sos tenceresinde kaynat ve şekere yavaş yavaş ilave et. Çikolatayı başka bir kapta benmari usulü erit ve karışıma kat. Çırpma teliyle, aynı yönde iyice karıştır. Sonra da fincanlara bölüştür.

Maşmelovlu Sıcak Çikolata

Malzemeler

2 su bardağı süt

Yarım bar bitter çikolata

2 tatlı kaşığı kakao

1 yemek kaşığı toz şeker

Hazırlanışı

Süt, kakao ve toz şekeri birlikte 3-4 dakika kaynat. Bu arada çikolatayı benmari usulü erit ve kaynattığın karışıma ekle. Karıştırdıktan sonra fincanlara dök ve üstlerine marşmelovları ekle. Merak etme, marşmelovlar eriyene kadar biter sıcak çikolatalar. 🙂

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir