Birinin Size Aşık Olmasının Ardında Yatan 6 Şaşırtıcı Psikolojik Sebep

Aşk oldukça karmaşık ve gizemlidir. Bu yüzden birinin neden aşık olduğunu anlayamayız. Ve işte hepimizin cevabını merak ettiği soru: Birinin aşık olmasının arkasındaki sebep ne olabilir?Psikologlar insanların birine aşık olmasının ve hayranlık duymasının arkasındaki sebepleri araştırdı. Elde edilen sonuçlar sizi oldukça şaşırtacak olsa da unutmayın; bunlar %100 kesinlik içermiyor. Ancak sonuçlar işlerin nasıl yürüdüğünü anlamak konusunda oldukça yararlı.


1) İnanılmaz derecede benziyorsanız.

Geçmişten beri süregelen “karşıt kişilikler birbirini çeker” klişesine karşın araştırmalar öyle gösteriyor ki benzerlikler daha güçlü bir çekim yaratıyor.2007 yılında yapılan bir araştırma sevgililer arasındaki benzerliklerin iki tarafın birbirlerini anlamalarına yardımcı olduğunu böylelikle hızlı bir şekilde daha güçlü bağlar kurulduğunu ortaya koydu.


2) Üç kuşak seviyesinde de bağlantılıysanız.

Yazar ve psikolog Eric Berne en başarılı ilişkilerin 3 farklı kuşak seviyesinde de bağlantılı olduğunu söylüyor.a) Ebeveyn; size öğretilenler
b) Çocuk; geçmiş deneyimlerinizden gelen hisleriniz
c) Yetişkinlik; öğrendikleriniz
Karşınızdaki kişiyle bağlantılı olduğunuz her aşama birbirinizi tamamlamanızı sağlıyor.


3) Uzun süre birbirinizin gözlerinin içine bakıyorsanız.

Mass Üniversitesi’nde ikili grup halinde çalışan ve dakikalarca birbirlerinin gözlerine bakan kişilerle yapılan bir başka araştırmaya göre uzun süreli göz teması bizi birbirimize bağlıyor ve aşk, sevgi gibi duyguların oluşmasını sağlıyor.2014 yılındaki başka bir araştırma da bakma şeklimizin karşımızdaki kişide şehvet ve aşk gibi duyguların oluşmasını sağladığını ortaya koydu.


4) Çevreciliğe yatkınsanız.

Bu kulağa biraz garip gelebilir ama çevreyi önemsiyor olmanız o özel kişinin sizi gerçekten değerli bir eş olarak görmesini sağlıyor.2016 yılında yapılan bir araştırmada, her iki cinsiyetin de çevreye duyarlı alışverişler yapan bir kişi ile uzun bir ilişki kurmayı düşündüğü ortaya çıktı.


5) Dönüp gitmek yerine karşınızdaki kişiye yöneliyorsanız.

Birinin size aşık olmasının arkasındaki bir diğer şaşırtıcı gerçek ise o kişiye ne sıklıkla olumlu yanıt verdiğinizle ilgili. Psikolog John Gottman, karşınızdaki kişiyle etkileşime geçtiğiniz her anın daha güçlü bağlar kurabilmek için bir fırsat olduğunu söylüyor.Karşınızdaki kişi size izlediği son Netflix dizisi ile ilgili bir şeyler anlatırken nasıl karşılık veriyorsunuz? Heyecanını paylaşıp sorular soruyor musunuz? Yoksa, söylediklerine aldırmıyor ve dikkatinizi vermiyor musunuz? Yeni bir dizi hakkında konuşmak önemsiz gibi görünebilir ancak yaptığınız her konuşma ilişkinizi güçlendirme ya da zayıflatma gücüne sahip.


6) Köpeğiniz varsa.

Evet, köpek sahibi olmak size artı puan kazandırıyor.2008 yılında yapılan bir araştırmada 20 yaşındaki bir erkek yanında köpeği varken ve yokken kadınların numarasını almaya çalışmış. Sonuçlara göre bu kişi köpeği ile birlikteyken kadınlarla daha rahat iletişim kurarak numaralarını daha kolay almış. Fakat aynı kişi köpeği olmadan çok daha az kadınla iletişim kurabilmiş.Aynı sonuç 2014 yılında yapılan bir başka araştırmadan da alınmış. Araştırmaya göre kadınlar köpeği olan erkekleri uzun süreli ilişkiye daha uygun buluyor.

Ceostudent

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir