Bitkisel Yağların Antiviral Etkisi

Yakın zamanda yapılan bir çalışmaya göre:

Diken ardıç yağının, HSV-1’e karşı antiviral etki gösterdiği görülmüştür. Defne yağının ise, SARS-CoV’a karşı antiviral etki gösterdiği görülmüştür.

Bilindiği üzere Covid-19, aslında SARS-Cov-1’in mutasyon geçirmiş halidir. Zaten diğer adı da SARS-Cov-2’dir. Yapılan çalışmada gördüğümüz üzere defne yağı bu virüs grubunda antiviral etki göstermiş. Şöyle ki; bu virüslerin dışında zarfa benzer koruyucu bir yapı var. Bu nedenle de “zarflı virüsler” olarak geçiyorlar. Bu uçucu yağların direkt olarak o zarfa etki ettiği veya virüsün konak hücreye girmesini engellediği görülmüş.  

  • Bu çalışma sonucunda;
  • Defne yağı (L. Nobilis),
  • Diken ardıç yağı (J. oxycedrus ssp. Oxycedrus),
  • Karakekik/zahter yağı (S. Thymbra) ve
  • Mazı yağlarının (T. Orientalis)
  • SARS-CoV virüsünü engellemede oldukça etkili olduğu keşfedilmiş.

Biz bu yağların arasından en etkilileri olan Defne yağı ve Karakekik yağını kullanabiliriz.

Örneğin evin içinde sürekli olarak dezenfektan türevi şeyler kullanmak, kimyasal içerikleri sebebi ile bir müddet sonra cilt florasını bozacağı için uzun vadede zararlıdır. Florası bozulan bir cilt ise virüs ve bakterilere karşı aslında daha savunmasız olur. Dışarıda virüsle temas edilen yerlerde alkollü dezenfektanlardan kullanmak daha mantıklıdır ama bunun haricinde ise bu yağları kullanmak cilt için çok daha sağlıklı olacaktır.

Yani bu yağları; ev/ofis içi gibi virüsle temasımızın minimumda olacağı yerlerde sürekli  kullanımda kullanabiliriz. 

Ayrıca yüzümüze dezenfektan sıkamayız ama bu yağları oldukça sağlıklı bir şekilde kullanabiliriz. Özellikle bulaşın asıl gerçekleştiği kulak, göz çevresi, ağız, burun çevresine bu yağlar sürülerek bir koruma yaratılabilir. 

Ek olarak alkollü dezenfektan kullanamadığımız çocuklara( 2 yaş üstü) ya da alerjisi olan/hassas cilde sahip yetişkinler için de etkin bir koruma seçeneği olarak kullanılabilir. 

Yazar: 7-Circle

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir