Bizi Çekici Kılan Nedir?

İnsanlık tarihi boyunca sorulmuş pek çok soru vardır. Dünya nasıl var olmuş, mükemmel ilişkinin sırları nelerdir, uzayda başka canlılar var mı? Bu sorular içerisinde en çok merak ettiklerimizden biri de şüphesiz dış görünüşümüz, güzellik ve çirkinlik algımız ve daha çekici görünebilmek için bizi çekici kılanın ne olduğudur.

Fiziksel çekicilik, ‘bir insanın fiziksel özelliklerinin estetik açıdan güzel nitelendirildiği durumu ifade eder. Bu ifade çoğu zaman cinsel çekiciliği veya arzu edilebilirliği de ima etmektedir.’

İnsan rastgele özellikleri çekici bulmaz. Bize fiziksel olarak çekici gelen özellikleri sağılıklı ve genç olmak başlıkları altında toplayabiliriz.

ERKEKLER KADINLARDA NELERİ ÇEKİCİ BULMAKTADIR?

Bir erkeğin bir kadında neleri çekici bulduğu kültürden kültüre, çevreden çevreye değişmektedir. Burada bahsettiğim nokta evrensel olarak çoğunluktan alınan bilgi ve gözlemler sonucunda varılan ve erkeğin uzun süreli eş seçiminde etkili olan durumlardır.

İnsan evrimsel süreçte soyunun devamı için üreme ihtiyacı duyar. Üremenin yalnızca cinsel ilişkiden ibaret olmaması aynı zamanda doğan çocukların kendi türlerinin devamı için belirli bir cinsel olgunluk yaşına erişebilmesi gerekmektedir. Bu nedenle sağlıklı olmayı çağrıştıran fiziksel özellikler daha çekici bulunmaktadır. Bu fiziksel özellikler arasında parlak bir cilt, parlak saçlar, beyaz dişler, bel-kalça arasındaki belirli miktarda oran ve güler yüz gibi özellikler yer almaktadır.

Parlak saçlar, parlak bir cilt, beyaz dişler içte var olan sağlığın dışa vurmuş halidir, bel-kalça arasındaki oran erkeğe göre bir kadının sağlıklı bir doğum yapacağının göstergesidir. Günümüzde Kim Kardishian, Jennifer Lopez gibi ünlülerin erkeklere bu kadar çekici gelmesi gelmesinin nedenleri şimdi biraz daha mantıklı gelmiştir sanırım.

Evrimsel psikoloji alanında yapılan bazı araştırmalar; erkeklerin, kendilerine göre sosyal alanda daha vasat kadınları daha çekici bulduğunu göstermektedir. Bu durumun pek çok açıklaması olabilir ebette ancak kadınların erkeklerde çekici buldukları durumları incelediğimizde araştırma sonucu daha mantıklı gelmeye de başlıyor.

KADINLAR ERKEKLER NELERİ ÇEKİCİ BULMAKTADIR?

Evrimsel süreçte insanın hayatta kalmak ve türünün devamını sağlamak üzerine amaçları olduğundan bahsetmiştim. İşte bu süreçte insanlık tarihi boyunca istisnalar olsa da erkeğin evden uzakta olup avcılık yaptığı, kadının ise yerleşkede kalıp çocuklarına baktığı bir düzen söz konusuydu. Bu düzen neden böyle oluşmuş, neden kadın avcılıkla ilgilenmemişte erkek çocuklara bakmamış derseniz, henüz buna ilişkin sabit bir görüş yok.

İşte kadının böyle bir düzen içerisinde, uzun süreli eş seçiminde erkekte çekici bulduğu bazı özellikler bulunuyor.

Bunlardan bir tanesi iyi bir kaynağa sahip olmak.

Hayatta kalma ve üreyebilme amaçları doğrultusunda hamile kalan kadın, kendisine bakabilmesi ve karnındaki çocuğun bakımını sağlayabilmesi için özellikle kaynakları bol olan erkekleri daha çekici bulma eğilimine sahip oluyor. Bu insanlık tarihinin eski zamanlarında belki daha büyük bir mağara, daha fazla av hayvanı iken günümüzde ev, araba, büyük saatler, pahalı telefonlar olarak kendini gösteriyor. Bu nedenle statüsü yüksek olan müdür, ceo, iş adamı konumundaki bireyler, üniformalı erkekler kadınlara daha çekici geliyor.

Bir mekânda masanın üstüne inşaa edilen dolu bir cüzdan, pahalı bir telefon ve araba anahtarından oluşan kulenin boşuna olmadığını anlamışsınızdır. Bu, kaynaklarım var demenin modern versiyonudur.

Bir kadın için sadece kaynaklarının olması bir erkeği çekici bulmak için yeterli değildir. Aynı zamanda erkeğin hırslı ve çalışkan olmasıgüvenir ve tutarlı olması o kaynakları elinde tutması için gereken özelliklerdendir. Güvenilirlik ve tutarlılık aynı zamanda kadının erkeğin kendisini terk etmeyeceğine ilişkin teminatıdır.

Bunların içinde aşk elbette var. Bir kadının bir erkekte çekici bulduğu şeylerin başında aşk, bağlılık ve sadakatte gelmektedir. Aynı zamanda kendisinden çocuk yapmaya istekli olan erkeğin kendisine bağlı ve âşık olduğunu yordayan kadın o erkeği daha çekici bulmaktadır.

Senden çocuğum olsun, şarkısının pek çok çiftin en favori parçası olması boşuna değil.

Kadınlar bir erkekte atletik yetenekleri de çekici buluyor çünkü özellikle diğer erkeklerin saldırısı karşısında yavrularının ve kendisinin korunmasını istiyor.

Peki, Cem YILMAZ neden Türkiye’deki en beğenilen kadınlarla birlikte hiç düşündünüz mü? Para, şöhret peki bunların yanında kadınlara göre onu çekici kılan bir diğer özellik nedir?  Evet doğru tahmin ettiniz: espri yeteneği. Çünkü espri yeteneği pratik ve kıvrak zekayı, kriz yönetiminin iyi olduğunu gösterir ki bu durum yine kaynakların elinde tutulabilmesi için gerekli olan bir özelliktir.

Gelin biraz da bu özelliklerin televizyon dizilerine yansımalarına bakalım. Başroldeki erkek karakter çoğu zaman zengin, şirket sahibi, pahalı arabalara binen, sözü dinlenen, üçgen vücutlu erkekler. Ve o erkeklere aşık birden çok kadın.

Dizilerde ve filmlerde en çok kimi severiz? Hamile olduğunu öğrendiği eski sevgilisine kucak açan, çocuğunu sahiplenen erkeği. Çünkü bize çekici gelir.

Dizilerdeki kadın karakterlere bir göz atalım. Sabah yataktan kalktıklarında bile parlak duran saçları, hiç siyah noktası olmayan pürüzsüz parlak ciltleri, anaç tavırları…

Bu yazıda, fiziksel çekicilik ile ilgili evrimsel psikoloji araştırmaları sonucu elde edilen bilgilerle hazırlandı. Siz parlak bir cilde, güzel saçlara sahip olamayabilirsiniz ama çekicilik yalnızca fiziksel özelliklerden ibaret değildir. Kısa boylu olmanız sizi çirkin yapmaz. Sahip olduğunuz farklı özellikler, sizin çekiciliğini artıracaktır.

Yazar: 7-Circle

                

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir