Çağımızın Karanlık Yüzü: Modern Kölelik

Timeline’larımızda görmediğimiz bazı gerçekler var. Görünenlerin ötesinde olan şeyler. Yıl 2020 olmasına rağmen, insanlık ve dönemimiz için son derece üzücü olan şeyler. Bizim de bu konuda sorumluluk almamız gereken şeyler. Yayın akışımızdaki bazı hayatların iç yüzünden bahsediyorum. Modern kölelik denen şeyden. 2000’lerde köleliğin hala var olmasından. Dünya genelinde 130 kadın ya da kız çocuğundan 1’inin modern köleliğe maruz kalmasından…

Modern köleliğin kendi toplumlarımızda var olduğunu hayal etmek zor olabilir ancak sömürüden düşündüğünüz kadar uzak değiliz. Walk Free Vakfı, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’nden hareketle, Every Woman Every Child ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği desteği ile “Subscribed to Slavery” kampanyasını başlattı. Walk Free Vakfı, 50 yıldır her türlü kölelikle ve yasa dışı insan trafiğiyle mücadele eden bir oluşum. Hedefleri bu konuda farkındalık yaratmak ve modern köleliği tamamen bitirmek.

Walk Free, Leo Burnett Avustralya reklam ajansından konuyu keskin bir şekilde anlatan 3 YouTube reklam filmi hazırlamasını istedi. Şimdi seni paydası ortak olan bu 3 videoyla baş başa bırakmak istiyorum. Bu sıradan YouTube videosu formatındaki videoların arka yüzü sayesinde modern köleliğin ne anlama geldiğini daha net göreceğini düşünüyorum.

Behind the Door: https://www.youtube.com/watch?v=ktmc8tE5zCo&feature=youtu.b

Bu reklam filmi, geçim derdindeki kadınların varlıklı ailelere ait evlerde hala nasıl köle gibi çalıştırıldıklarını anlatıyor.

Making It with Me: https://www.youtube.com/watch?v=g30gV5KzSAc&feature=youtu.be

Bu reklam filmi, 6 yaşına kadar küçük kızların dünyanın pek çok yerindeki fabrikalarda hala nasıl ağır şartlarda çalıştırıldıklarını anlatıyor.

Get Ready with Me: Wedding Speacial: https://www.youtube.com/watch?v=K8IAIJFbYjI&feature=youtu.be

Bu reklam filmi, 9 yaşına kadar olan kızların dünyanın birçok ülkesinde hala nasıl evlenmeye yani çocuk gelin olmaya zorlandığını anlatıyor.

Modern köleliğe bir son verebiliriz. Bir değişim yaratmak ve modern kölelik riskini azaltmak mümkün. Bu videoları izlemek ve paylaşmak bir adım olabilir. Fakat modern köleliğe son vermenin en etkili adımı nasıl ve neden ortaya çıktığı ve bunun için neler yapabileceğimiz hakkında bilgiye sahip olmak. Çünkü hepimiz değişim yaratma ve modern kölelik riskini azaltma sorumluluğunu paylaşıyoruz.

Hadi, daha ayrıntılı bilgi için bu adrese: https://www.walkfree.org/

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir