Can Sıkıntısının Kişisel Başarınıza Fayda Sağladığını Biliyor muydunuz?

Can sıkıntısı, durup dururken içimizi kaplayan negatif enerjinin bir diğer adı olabilir. Sıkça yaşanılan bu durumun aslında olumsuz değil de olumlu yanlarının olduğu araştırmalar tarafından desteklendi. Araştırmaların ortaya çıkardığı bu şaşırtıcı sonuç, can sıkıntısının başarıyı ve yaratıcılığı bir hayli arttırdığını söylüyor.

“İnsanın akIı çoğaIdıkça, can sıkıntısı artar.” Dostoyevski

…Can sıkıntısı, insanın çoğunlukla yapacak bir şey bulamadığında ya da boşta kaldığı zaman diliminde ortaya çıkan bir durum. Psikologlar, bu zamanları anlık meşguliyetler ya da heyecanlarla doldurmak yerine, can sıkılmasının keyfini çıkararak geçirmemiz gerektiğini söylüyorlar.Nedeni ise, boşluklarla dolu zaman diliminde aslında ruhen ve bedenen çok daha dingin olmamız. Daha net ve akılcı düşünebilmemiz. Psikologlar, sıkıntı durumunu kendimiz için yararı olmayan uygulamalarla doldurmak yerine beynimizi yaratıcı düşünceler ve fikirlerle baş başa bırakmamız gerektiğini vurguluyorlar.

Bu konu üzerinde psikologlar birçok katılımcıyla bir çalışma gerçekleştirdi. Çalışmada, katılımcılar problem çözümü ve sözcük çağırışımı testlerine tabi tutuldu. Onlara, bu testlerin çözümü için bolca zaman verildi. Katılımcıların, akla gelen tüm cevaplar tükendikten sonra can sıkıntısından kurtulmak için çok daha yaratıcı ve akılcı çözümler getirdikleri tespit edildi.

Yazan: Ceotudent


Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir