Çaylar Mucizevi Mi ?

Yeşil çay için müjdemi isterim! Kafein ve kapsaisin ile kombine edilen yeşil çayla ilgili çalışmalar, yeşil çay tüketenlerde metabolizma hızının arttığını ortaya koyuyor. Ancak bazı klinik çalışmalarda da ağırlık kaybıyla ilgili bulgular yok denecek kadar az. Peki yeşil çay metabolizmayı hızlandırıyormuş deyip 10 bardak içelim mi? Tabii ki HAYIR. Sağlığın yerindeyse günde 1 veya 2 fincan yeşil çay tüketmeyi deneyebilirsin. Fakat tüketilen hiçbir şey başlı başına bir mucize değildir. Mucize senin içinde ?

Piyasada “diyet çay” adı altında satılan çaylar, bitkisel çaylar olarak satılıyor ve bunlar çok güçlü laksatifler. (Laksatifi bağırsak çalıştırıcı, ishal yapıcı olarak düşünebilirsin)

Diyet çaylarını ben içmiyorum, tavsiye de etmem. Neden diye soracak olursan; bu çaylar ishal, bayılma, karın krampları hatta rapor edilmiş ölümlere bile sebebiyet vermiştir. Ayrıca laksatif bağımlılığı kronik kabızlıktan tut da yine rapor edilmiş kolon çıkarılması gibi fonksiyonel kayıplara da neden olmuştur.

İçeriğini bilmediğin, doğal veya bitkisel olarak sana sunulan her takviyeyi kullanıp da kaş yapayım derken göz çıkarma aman diyeyim.

Sağlıklı günler!

Stj. Dyt. Burcu Akgül

 

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir