Çevre İçin Uzak Durman Gereken 5 Tek Kullanımlık Plastik

İklim krizinin içinde olmamız bizi artık etkili önlemler almaya yöneltti. Özellikle yaklaşık 1bir yıldır devam eden pandemi, çevreyle ilişkimizi sorgulamamıza neden oldu. Bu konuda en önemli adımlardan biri sıfır atık uygulaması. Sıfır atık demek bir evden hiç atık çıkmamasını sağlamak demek. Bu sana zor gibi gelebilir ama kesinlikle imkansız değil. Bunun için işe en çok atığa ve doğada en çok tahribata sebep olan tek kullanımlık plastik ile başlayabilirsin. Plastik yıllardır hayatımızın içinde. Neredeyse her şeyde bir miktar plastik var. Önemli olan kullan-at şeklindeki plastiklerden kurtulmak. Çünkü plastik toprağı zehirliyor, okyanusları kirletiyor, bizde de dahil tüm canlıların yaşamını tehdit ediyor. O zaman hadi, dünyamız için bir şey yapalım ve tek kullanımlık plastiklerden vazgeçelim. Yani şunlardan:

1- Pet şişeler ve plastik şişeler yerine cam şişe kullan. Hem güvenli hem çevre dostu hem de daha sağlıklı. Dayanıklı olması da cabası. Bu arada BPA içermeyen plastik su şişelerini de tercih edebilirsin.

2- Plastik poşete elveda demediysen şimdi tam zamanı. Markete, mağazaya giderken bez çantanı mutlaka yanına al. Beğendiğin bir kumaştan kendi bez çantanı da yapabilirsin.

3- Kullan at jiletler de plastik içeriyor. Bunlar yerine tıraş makinesi edinebilirsin. Yine banyoda sık kullandığımız çöp pamuklar yerine normal pamuk kullanabilirsin. Plastik diş fırçasına alternatif olarak da bambu diş fırçasını dene.

4- Belki bize kullanması pratik gibi geliyor ama plastik tabaklar, bardaklar, çatallar da çevreye zarar veriyor. Bunlar yerine çelik termos ve matara gibi ürünleri tercih edebilirsin. Kahveciye gittiğinde aklında bulunsun.

5- Plastik bedenimiz için zararlı bir madde. Bu yüzden ağzımızla temas eden plastik pipetler de öyle. Özellikle de çevre açısından. İçecek siparişlerinde pipet isteme. Eğer illa ki pipet kullanacaksan çelik pipetin olsun ve her zaman onu kullan.

Unutma, dünyayı kurtarmak elimizde!

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir