Çikolata Kisti Nedir?

Merhaba tatlılarım! Sizlere, çoğumuzun sahip olduğu ancak sahip olduğundan haberdar olmadığı önemli bir sorundan bahsetmek istiyorum. Çikolata kisti! Tıbbi ismi ile endometriozis adı kadar tatlı değil. Her 100 kadından 20’sinde mevcut olmasına rağmen fark edilmesi çoğu zaman zor oluyor. Çocuk sahibi olmakta güçlük çektiğimizde ya da rutin jinekolojik muayenelerde tespit edilebiliyor. Aslında belirtileri oldukça açık olsa da adet sancısıyla karıştırıldığı için görmezden geliniyor.

Peki nedir bu çikolata kisti?

Her ay adet döngümüzle beraber, olası bir gebeliğin yerleşmesi için kalınlaşan rahim iç tabakası, gebelik oluşmadığında bir miktar kanla beraber vücuttan atılır. Bu da adet kanamasını oluşturur. Ancak çeşitli sebeplerle rahim iç tabakası olması gereken alan yerine farklı yerde (fallop tüpleri vs.) bulunabilir. Bu sebeple de her ay dökülmeye devam eder ancak vücuttan çıkamaz. Zamanla da dökülen yapı birikmeye ve çeşitli sorunlara yol açmaya başlar. Bu biriken yapı, formu itibariyle çikolataya benzediği için bu ismi alır.

Bize zararı nedir bu çikolata kistinin?

Çikolata kistinin bize en büyük zararı, özellikle adet döneminde ciddi ağrılar yaşamamıza sebep olması. Bu ağrılar hiçbir şekilde ağrı kesici ile kontrol edilmez. Bazılarımızda burun kanaması, vücudun çeşitli yerlerinde morluklar da adet döneminde ortaya çıkabilir. Görmezden gelinirse ve ağrılar adet dönemi ile ilişkilendirilse çikolata kisti ilerleyebilir tatlışlar! Bu yüzden şayet ağrı kesici ile dinmeyen, çok şiddetli ve sizi hareketsiz bırakacak yaşam kalitesini düşürecek adet sancılarınız varsa mutlaka zaman kaybetmeden bir doktora başvuruyorsunuz tatlılarım!

Peki çikolata kisti hangi sorunlara yol açar?

Çikolata kisti tedavi edilemezse kısırlığa varabilecek sorunlara yol açabilir. Bu yüzden dikkatli olmalı ve vücudumuzdaki farklılıklara, yanlış giden faktörlere karşı dikkatli olmalıyız. Altı ayda bir jinekolojik muayeneye mutlaka gitmeyi unutmuyoruz!

Written by Altan Yiğit

One Comment

Leave a Reply
  1. Faydalı bilgiler için teşekkürler. sitenizi yeni keşfettim ve çok iyi bilgilere yönlendiriyorsunuz sizden öğreneceğim daha çok şey olduğunu düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir