Cilt Sağlığı ve Beslenme

Beslenme şeklimiz, genel sağlığımızı etkilediği gibi cilt sağlığımızı da etkilemektedir.

Besinlerin türü kadar hazırlanma ve pişirme şartları da cilt sağlığımız için önem taşımaktadır, unutulmasın. Haydi sıralayalım.

1. Yeterli Protein Alımı


Yeterince protein almayan bireylerde cilt kuruluğu ve cilt renginin değiştiği gözlemlenmiştir. Yeterli miktarda protein almaya özen gösterin.

2. Omega-3 Ve Omega-6 Yağ Asitleri

Sürekli değişen deri hücrelerimizin sentezlenmesi için gereklidir. Beslenmenizde balık, ceviz, zeytinyağı ve yeşil yapraklı sebzelere yer verin.

3. A Vitamini

A vitamini eksikliğinde deriniz pürüzlü hale gelebilir, vücudunuzda çatlaklar ve selülitler oluşabilir, benden söylemesi! Kozmetik ürünlere A vitamini eklenmesinin sebebi budur. Yumurta ve sarı-yeşil renkte sebze ve meyve tüketmeye özen gösterin.

4. D Vitamini


Düzenli güneşlenme cilt sağlığımız için gereklidir fakat güneşin tepemizde olduğu saatlerde değil. Sabah güneşi ya da akşamüstü güneşi mis gibi olur.

5. E Vitamini


Haydi yaralarımızın ve kırışıklıklarımızın oluşma riskini azaltalım! Ceviz,fındık ve kuru baklagiller soframızda olsun.

6. C Vitamini

Yaraların iyileşmesini hızlandırır, cildi pürüzsüzleştirmeye yardımcı olur. Günde toplam 5 porsiyon sebze ve meyve tüketimi (sağlıklı koşullarda pişirme ve saklama ile) C vitamini gereksinimimizi karşılar. Ek olarak söylemek isterim ki C vitamini akne iyileştirilmesinde de kullanılır.

7. B Vitaminleri

Eksikliğinde hem cilt sağlığımız bozulur hem de saç dökülmesi görülür.

8. Çinko ve Selenyum

Bedenin antioksidan savunma sistemini güçlendirir. Bunları hap şeklinde takviye olarak kullanmak yerine düzenli, yeterli ve dengeli bir şekilde beslenmenizi öneririm.

Sağlıkla, pürüzsüz ciltlere!


Dyt. Burcu Akgül
@diyetisyenburcuakgul

Written by Pepapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir