Cilt Tipleri ve Özellikleri

Cilt nedir?

Cilt vücudun en önemli organlarından biridir.  İdeal cilt sağlığına ulaşmak için, çeşitli cilt tiplerini ve durumlarını anlamak, cilt türünüzün farkında olmak, cilt hasarına neden olabilecek faktörleri bilmeniz son derece önemlidir.

CİLT TİPLERİ VE DURUMLARI

Cilt tipleri kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Cilt türleri; kuru cilt, yağlı cilt, karma cilt olarak 3 gruba ayrılır. Cilt tiplerinin yanı sıra cildin kendine özgü cilt yapısından ve mevsim gibi dış faktörlerden doğan farklı durumları da olabilir.  Örneğin yaşlanma, akne, hiperpigmentasyon (lekelenme), rosacea (gül hastalığı), seboroik dermatit, egzama ve cilt hassasiyeti gibi.  Bu noktada kişinin, cildinin tipini ve durumunu tanıyıp kendine uygun bir cilt bakımı rutini uygulaması çok önemlidir. Cilt tipinizin ne olduğu ve yaşadığınız problemin doğru tanımlanması için eczanelerimizden destek alabilirsiniz.
Peki cilt tipleri hangi özellikleri ile tanımlanır?

Yağlı cilt ve özellikleri

Yağlı cilt; gün içerisinde fazla sebum üretiminden dolayı parlama, farklı yapılarda sivilce, akne, yanaklarda ve burun üstünde siyah nokta oluşumuyla kendini gösterir.
Özellikle ergenliğe geçişin işaretlerinden biri olan akne, aslında organizmanın ürettiği cinsiyet hormonlarına, çok fazla aşırı hassas olan yağ bezlerinin sebum salgılamasıyla ortaya çıkar. Bununla beraber yetişkin bir ciltte de hormonal problemler, beslenme düzensizlikleri veya stres gibi faktörlerle beraber akne ve sivilce problemi de yaşanabilir. Yağlı cilde özel bir cilt bakımı yapılmazsa yaşanılan sorunlar daha da büyüyebilir, farklı cilt problemlerinin oluşmasına da neden olabilir.

Karma Cilt ve özellikleri

Karma cilt, Türkiye’de iklim gereği en sık görülen cilt tipidir. Genel olarak karma cilt, yüzün orta kısımlarının (T bölgesi: burun, çene, alın) yağlı bir görünüme sahip olduğu, yüzün diğer kısımlarının normal – kuru özellik gösterdiği bir cilt tipidir. Karma cilde özel bakım ürünleri ile cilt yapısı dengelenebildiği için yanlış ürün kullanımı ile de cildin yapısı bozulabilir. Bu sebeple karma cilde sahip kişiler için de doğru ürünlerin seçilmesi ve doğru bir bakım rutininin uygulanması son derece önem taşır.

Kuru Cilt ve özellikleri

Kuru bir cilde sahip olmanızın altında birçok sebep yatar. Cildin yağ dengesi yani sebum üretimindeki eksiklik, hormonal durumlar ve nemsizlik farklı derecelerde cilt kuruluğuna sebep olur. Ayrıca sağlıklı ama doğuştan kuru bir cilde de sahip olunabilir.
Kuru cilt tipi uygun ürünlerle bakımı yapılmadığında atopik dermatit veya egzama gibi farklı cilt sorunlarına yol açabilir. Bu sebeple özellikle ciltteki kuruluğa neden olan faktörleri iyi tanımlayıp buna uygun bakım rutini oluşturmak gerekir.

Cilt tipiniz bunların dışında mı?

Örneğin bir cilt hem karma hem lekeli (hiperpigmantasyon) problemi yaşayabilir. Ya da kişinin yoğun cilt kuruluğunun yanı sıra atopik bir cildi de olabilir.  Burada cilt yapınızla ilgili doğru danışmanlık almanız ve size özel cilt bakımı ürünlerinden oluşan bir rutin oluşturmanız son derece önemlidir. Cilt sorunlarınız sağlığınız açısından önemli olduğu kadar güzelliğiniz, kendinizi iyi hissetmeniz ve motivasyonunuz açısından da önemlidir.  Bu noktada eczanelerimizde cildinize uygun doğru bakım rutinlerini birlikte oluşturabilir, yaşadığınız cilt problemlerine birlikte çözüm bulabiliriz.

Ecz. Fulya Urgancıoğlu

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir