Cipsin Sağlıklı Alternatifi: Sebze Cipsi

Cips yerken belli bir suçluluk duygusu hissederiz. Çünkü çok lezzetlidir ama bir o kadar da kalorilidir. Bir de paketli ürün olması onu biraz daha sağlıksız yapar. Kim bilir içinde hangi yağlar, hangi katkı maddeleri vardır. Ama film izlerken, alkol yudumlarken, arkadaşlarla oyun oynarken de en iyi giden atıştırmalıklardan biridir. Neyse ki onun da sağlıklı bir versiyonu var: Ev yapımı karışık sebze cipsi. Evet, evde hem de seçtiğin sebzelerden kendi cipsini hazırlayabilir; sonra da afiyetle yoğurda ya da guacamole sosa bandırabilirsin. Karışık sebze cipsini gönül rahatlığıyla tüketebilirsin. Çünkü hem lezzetli hem sağlıklı olur. Eğer hazırsak tarifini vermeye başlıyorum.

Malzemeler

Burada önemli olan nokta senin hangi sebzeleri kullanmak istediğin. Ben sana havucu, pancarı, kabağı ve tatlı patatesi önerebilirim. Baharat olarak da tuz, kara biber, kırmızı biber ve kekik kullanabilirsin. Eğer tatlı cips istiyorsan çilek, elma ve muz gayet lezzetli olur. Tatlandırıcı olarak da tarçın tabii ki. Ama konumuz sebze cipsleri.

Yapılışı

Sebzelerin kabuklarını soy ve yaklaşık 2 cm’lik incelikte olacak şekilde doğra. Malzemelerini yağlı kağıt serili fırın tepsisine diz. Baharatları da, karıştırdıktan sonra, sebzelerin üzerine dök. Önceden ısıtılmış 180 derece fırına koy ve 15-20 dakika pişmelerini bekle. Sonra fırından al ve soğuduktan sonra afiyetle çıtırdat!

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir