Coco Chanel’den Yeni Yılda Dikkate Almamız Gereken 13 Söz

Gabrielle Bonheur “Coco” Chanel (1883 – 1971); efsanevi Fransız modacı, yaşamı ve sözleriyle birçok kadına ilham olmuş bir isim. Tasarımlarıyla da tabii. O hem dünyaca ünlü ve sevilen Chanel markasının yaratıcısı hem de başarılı bir iş kadınıydı. Kendi zamanında moda algısını değiştirmiş, kadını süs bebeği olmaktan çıkarıp toplumdaki yerini daha güçlü kılmıştı. Hem de sade tasarımları ve tabii ki cesaretiyle. Ona göre kadınlar haklarını kazanmalı, erkeklerle eşit olmalı, taşıdıkları kıyafetlerle ve duruşlarıyla daha özgür olmalıydı. Daha özgür, daha rahat ve daha şık. Coco Chanel yetimhanede büyüdü, tezgahtarlık yaptı, barlarda Coco adıyla şarkılar söyledi ve en sonunda da kendi mağazasını açtı. Ve mağazası zamanla bir marka haline geldi. Bu arada hep üretti ve hayallerinden asla vazgeçmedi. Yani onun sadece hayatı bile bize ilham olmaya yeter. Önümüzde kendimizi keşfetmek, aradıklarımızı bulmak, hayallerimizi gerçekleştirmek için yepyeni bir yıl var. Bu yüzden kendimize olan inancımızla yola çıkmalı ve Coco Chanel gibi emin adımlarla ilerlemeliyiz. Bize gereken enerji biraz öz sevgi biraz da feyzalabileceğimiz insanların varlığı. Bakalım Coco Chanel sözleriyle içimizdeki fitili ateşleyebilecek mi…

“Zamanını bir duvarı yıkmaya çalışmakla harcama, onun bir kapıya dönüşmesini hayal et.”

“Moda sadece giyinmek değildir. Moda gökyüzünde, sokakta, fikirlerde, yaşadığın hayatta ve şu an ne olduğundadır.”

“Doğa 20’lerinde sana bir yüz verir. Hayat 30’larında o yüzü şekillendirir. Fakat yalnızca 50’lilerinde ihtiyacın olan ifadeye kavuşursun.”

“Moda değişebilir ama stil hep kalır.”

“Bütün erkekler çocuktur. Eğer bunu anladıysan, bir kadın olarak her şeyi anlamışsın demektir.”

“Sadece bir kez yaşıyorsun, onu mümkün olduğunca keyifli kıl.”

“Benim hakkında ne düşündüklerini önemsemiyorum, onlar hakkında düşünmüyorum çünkü.”

“Zarafet, reddedebilme gücüdür.”

“Birçok parası olan insanlar vardır, bir de gerçekten zengin olan insanlar…”

“Monotonluk için yeterince zaman yok. Çalışmak ve sevmek için zaman var.”

“Yıllara meydan okuyan bir aşk, büyük bir aşktır.”

“Kadınlar her zaman bu dünyanın en güçlüleri olmuştur. Erkekler her zaman kadınların onları battaniyeye sarıp sarmalamalarını istemiştir. Ve onlarda daima anne şefkati aramışlardır.”

“Zor zamanlar her zaman özgün olmak için bir dürtü ve tutku yaratır.”

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir