Çok Basit Bir Dezenfektan Tarifi

Ellerimizi sterilize etmek günlük rutinlerimizden biri oldu. Çünkü çok iyi biliyoruz ki Corona Virüsü’yle başa çıkmanın en etkili yöntemlerinden biri el hijyenine dikkat etmek. Bunun için de ellerimizi sık sık yıkamak, su ve sabun olmayan yerde de sık sık dezenfekte etmek. Eczanelerde dezenfektan ürünlerini kolayca bulabilirsin. Fakat bu aralar talep arttığı için bulmakta güçlük de yaşayabilirsin. Bazı ortamlarda bu ürünlerin fiyatları bütçeni aşıyor da olabilir. Oydaki birkaç malzeme ile evde kendi el dezenfektanını yapman mümkün. Yeter ki temizliğimize dikkat edelim. Ancak bu şekilde Corona Virüsü ile mücadele edebilir ve bu dönemi sağlıklı bir şekilde atlatabiliriz. Şimdi sana, fazla malzeme gerektirmeyen, basit ve pratik bir dezenfektan tarifi vereceğim.

İşte tarifim;

Alkol kuvvetli bir mikrop öldürücü olduğu için etil alkole ihtiyacın var. Ama alkol oranı %60 ve üzeri olmalı. Dilersen dezenfektanının içine güzel kokması için birkaç damla esansiyel yağ da ekleyebilirsin. Mesela lavanta ya da nane yağı gibi. Ellerine dezenfektan sıktıktan sonra nemlendirici uygulamayı da unutma.

Bu arada ev için de bir dezenfektan tarifim var: Bir fısfısa ekleyeceğin 1 bardak çamaşır suyunu, 9 bardak suyla seyrelterek; kapıları, tezgahları, yerleri temizleyebilirsin. Bir mendile sıkarsan telefonunu da temizleyebilirsin.

Burası önemli: Çocukların ulaşamayacağı bir yerde saklamalısın.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir