Çok Stres Annecim!

Gelelim dillere pelesenk olmuş kelimeye; stres! Hepimizin nedeni farklıdır. Bazılarımızın şehir yaşantısından kaynaklanırken, bazılarımızın ki ise işten veya okuldan kaynaklanır, bazen sağlık sorunları strese neden açarken bazen özel hayatımız başlı başına bir nedendir. Peki hepimizin hayatında, bazen tek alanda bazen ise birçok alanda var olan bu stresle nasıl başa çıkacağız? “Şuan çok stresliyim” demek yerine “Yolladım negatif enerjiyiiiii” ne zaman diyeceğiz? Herkesin içinde bulunduğu duruma göre stresle baş etme yolu farklıdır ancak ortak yollar yok diyemeyiz. İşte bu noktada ben senin için bu ortak yolları araştırdım ve 10 madde altında topladım. Hadi gel bir göz atalım;

  1. Kafein, alkol ve nikotinden uzak dur minnoşum.

Nikotinden ve kafein, alkol içeren içeceklerden kaçın veya en azından tüketimini azalt lütfen. Kafein ve nikotin uyarıcıdır, bu yüzden stres seviyesini azaltmak yerine arttırır. Alkol, büyük miktarlarda alındığında bir yatıştırıcıdır, ancak daha küçük miktarlarda bir uyarıcı gibi davranır. Bu nedenle, stresi hafifletmenin bir yolu olarak alkol kullanmak yararlı değildir.

  1. Düzenli fiziksel aktivite yap. Huh 1-2-3!

Stresli ve gergin hissettiğin zaman, temiz havada yürüyüşe çık. Düzenli olarak, işten önce veya sonra ya da öğle yemeğinde, günlük rutinine bazı fiziksel aktiviteleri dahil etmeye çalış. Ayrıca bonus olarak, düzenli fiziksel aktivite uykunun kalitesini de artıracaktır.

  1. Yeterli miktarda uykunu al. Pepapp kızları için uyku vakti!

Uyku eksikliği stresin önemli nedenlerinden biridir. Uyumadan önce zihnini sakinleştir ve dinlendir. Buna ek olarak, yatmadan önce sıcak bir duş almak veya seni rahatlatacak bir kitap okumak da daha rahat ve verimli uyumanı sağlayacaktır. Ayrıca, her gün aynı saatlerde yatmayı hedeflemelisin, böylece aklın ve vücudun bir yatma rutinine alışır.

  1. Zamanını iyi yönet. Tik tok!

Zaman zaman hepimiz “Yapılacaklar” listemizde aşırı yük altındayız ve bu da yaşadığımız stresin bir nedeni. Her şeyi bir kerede yapamayacağını kabul et ve görevlerini önceliklendirmeye başla.

  1. Hayır demeyi öğren.

Ek veya önemsiz taleplere “hayır” demeyi öğrenmek, stres düzeyini azaltmaya yardımcı olur ayrıca özgüveninin artmasına da yardımcı olabilir.

  1. Dengeli ve sağlıklı beslen. Çok stresliyim ondan yiyorum demek yok!

Gün içinde herhangi bir öğünü atlama ve öğünlerinde sağlıklı beslen.

  1. Stresini paylaş. Ne güne bu dostlar!

Arkadaşlarınla ya da ailenle nasıl hissettiğini paylaşmak, onların sana yardımcı olmasını sağlayabilir. Eğer bu yetersiz kalıyorsa bir uzmanla görüşmeye başlayıp, düzenli terapiler yapabilirsin.

  1. Stresli hissettiğin durumlarda 10’a kadar yavaşça say ve sonra konuş.

Beynine verdiğin 10 saniyelik izin sakinleşmene ve daha mantıklı düşünmene sebep olacaktır.

  1. Stres günlüğü tut. Günlük severlere yeni bir günlük çeşidi! ?

Seni tam olarak nelerin strese soktuğunu anlamak için bir stres günlüğü oluştur. Devamında ise seni strese sokan şeylerden uzak durmaya çalış.

  1. Gevşeme tekniklerini dene. Derin nefes veriyoruuuuuuuzzz…

Her gün, bir stres azaltma tekniği ile rahatlamaya çalış. Stresi azaltmak için denenmiş ve test edilmiş birçok yol var, birkaçını dene ve senin için en uygun olanı bul. Daha sonra da düzenli olarak uygulamaya başla. ?

Sen mutluysan, ben mutluyum; sen mutsuzsan, ben mutsuzum. Bunu aklından çıkarmayarak, kendine daha iyi bak! <3

 

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir