Daha İyi Bir Uyku İçin 10 Öneri

Uykusuzluk çağımızın problemi. Stres, cep telefonları, alarmlar hepsi kaliteli uykunun düşmanları. Bu yüzden gün içerisinde mor göz altlarıyla dolaşıyoruz. Ya da tuhaf ve birbirini tutmayan saatlerde uyuyup uyanıyoruz. En kötüsü de kafamızı bir türlü toparlayamıyoruz. Fakat birtakım uyku öncesi alışkanlıklarla uykumuzu düzene sokmamız ve yaşam kalitemizi artırmamız mümkün. Bu alışkanlıklar erken yatıp erken kalkmaktan çok daha fazlası. Huzurlu bir uyku için keyifle yapılacak şeyler. İçinde çayların, kitapların, rahat yastıkların olduğu ritüeller… 

Yeni doğmuş bir bebek gibi uyku çekmek, uykunun derinliklerine balıklama dalmak, rüyadan rüyaya uçmak istersin değil mi? O zaman önerilerimi ninni gibi dinle.

1- Uyumadan önce her şeyi kapat ve sosyal medyaya son kez bakayım deme. Çünkü içinden çıkamayacaksın ve uykun dağılacak. Özellikle karanlıkta telefonuna bakmak beynini uyku modundan hemen çıkarır.

2- Bir bardak ılık süt iç. Böylece rahatlayacak ve kolayca uykuya dalacaksın. Klişe gelebilir ama çok etkilidir. Ayrıca yatmadan önce çay ve kahve tüketmemeye çalış. Kafein beyninin derin uykuya dalmasını engeller.

3- Yatmadan birkaç saat önce egzersiz yap. Bu yorulmanı ve uykunun gelmesini sağlayacaktır. Bacaklarını duvara uzatıp bir süre öylece durmak da etkili bir uyku öncesi egzersizi olabilir.

4- Televizyonun karşısında uyuklama. Bu, sağlıklı bir uyku olmaz. Uyuduğun ortam karanlık ve sessiz olmalı. Hormonlarının düzene girmesi ve metabolizmanın kendini ayarlaması için melatonin şart. Melatonin de gece karanlıkta ve uykudayken salgılanıyor.

5- Kafanda çözemediğin düşünceler, işle ilgili şeyler varsa bunları düşünmen uyumanı geciktirir. Önce derin nefesler alarak düşünmeyi bırak. Aklına üşüşen şeylerin akıp gitmesine izin ver. Nasılsa o an bir şey yapamayacaksın. Bırak gitsinler, ertesi gün dönüp bakarsın.

6- Uykunu getirsin diye şarap içme. Çünkü alkol kısa vadede depresyon ve kaygıya, uzun vadede ise uykusuzluğa neden olur.

7- Akşam yemeğini uyumaya yakın bir zaman diliminde yeme. Zaten akşam yemeğini en geç 6’da yemen en sağlıklısı. Yatağa dolu bir mideyle girmek hazımsızlığa ve mide ağrısına sebep olur.

8- Yatmadan önce sıcak bir duş almak bedenini rahatlatacaktır. Ayrıca rezene çayı da hemen uykunu getirir. Bazen sevdiğin bir kitabı okumak da uykuya dalmanı sağlayabilir.

9- Magnezyum eksikliği uykusuzluğa neden olur. Bu yüzden bol bol fındık, ceviz, ıspanak, muz ve bitter çikolata yemelisin.

10- Yatağının kenarına ya da yastığına bir lavanta torbası koy. Lavanta vücudunu gevşetir ve rahatlatır. Böylece kolayca uyku haline geçersin. Tek başına lavanta yetmez. Yattığın odanın çok sıcak olmaması ve yatağının rahat olması da çok önemli.

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir