Daha Mutlu Hissedebilmek Senin Elinde

Dünya sağlık Örgütü sağlığı fiziksel, sosyal ve psikolojik yönden tam bir iyilik hali olarak tanımlar. Yani fiziksel, sosyal ve psikolojik durumumuz birbiriyle çok ilişkilidir ve birisinin bozulması diğerlerini de muhakkak etkileyecektir. Güncel çalışmalar sağlığa bütüncül ve multidisipliner yaklaşımların önemini vurgulamaktadır.

Bu nedenle son yıllarda daha sağlıklı olmak daha mutlu olabilmek, yaşama sevinci ve pozitif olma konuları birçok bilim adamının araştırma konusu olmuştur. Evrensel bir duygu olan mutluluğun formülü dünyanın dört bir yanında bulunmaya çalışılmaktadır. Elbette mutluluk gökten zembille birdenbire inmiyor, ancak mutlu olmak ya da daha iyi hissedebilmek için size bazı önerilerde bulunabilirim.

  • Paylaşımcı ve yardımsever olun: Psychological Bulletin’de yayınlanmış bir araştırmaya göre; başkalarına yardım etmek, başkaları için de para harcamak, bağış yapmak ya da yardıma ihtiyacı olan insanların maddi manevi yanında olabilmenin kendinizi daha iyi hissettirdiğini ortaya koymuştur.
  • Güçlü kaynaklarınıza sıkı sıkı sarılın: Pennsylvania Üniversitesi’nden Prof. Dr. Martin Seligman; her gece sizi mutlu eden üç şeyi aklınızdan geçirmenin sizi rahatlattığını ve daha mutlu hissettirdiğini kanıtlamıştır. Şu an sağlığınızın iyi olması, sevdiklerinizin yanınızda olması, bir işinizin olması, hatta bu satırları bile okuyor olabilmeniz güçlü kaynaklarınız olabilir.
  • Yeniliklere açık olun ve yeni şeyler deneyin: Yeni şeyler denemek, öğrenmekten yılmamak hayatı dolu dolu yaşamak sizi dinamik ve daha iyi hissettirecektir.
  • Hedefler belirleyin: insanları hayata bağlayan şeylerden birisi de hedeflerine ulaşabilme arzusudur. Kendilerine kısa veya uzun vadeli hedefler belirleyen insanların belirlemeyenlere göre daha iyi hissettikleri iddia ediliyor. Wisconsin Üniversitesi’nden Dr. Davidson “bir amaç uğruna çalışmak, olumlu duyguları devreye sokuyor” diyor.
  • Sağlıklı ve dengeli beslenmek: yeterli ve dengeli beslenmek sağlığı ve formda kalmayı doğrudan etkiliyor.
  • Dostlarınızı kaybetmeyin, yeni arkadaşlar edinin: Nottingham Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma; en az 10 iyi arkadaşa sahip olduğunu belirten erişkinlerin 5 veya daha az arkadaşa sahip olanlara kıyasla çok daha mutlu olduklarını ortaya koymuştur. Yeni insanlar tanımaya yeni arkadaşlar edinmeye açık olmak gerekiyor.

Tüm bunlara rağmen uzun bir süredir yoğun şekilde karamsar, mutsuz, yaşam sevincinizi kaybetmiş gibi hissediyorsanız ya da iştah ve uyku düzeninizde bozulmalar meydana gelmişse, çaresiz ve yalnız hissediyorsanız mutlaka bir uzman desteği almalısınız. Psikiyatristler ve uzman klinik psikologlar psikoterapi yapmaya yetkili meslek gruplarıdır.

Uzman Klinik Psikolog Şule Arslan

 

 

 

Written by Altan Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir